Kraj rozhoduje o zrušení opočenské nemocnice

Opočno – Komise expertů Královehradeckého kraje uvažuje o zrušení nemocnice v Opočně. Menšímu středisku hrozí konec provozu kvůli potřebným úsporám. Ze ztrátové nemocnice již zmizela porodnice a chirurgie. Zastupitelstvo města však protestuje proti záměru kraje, neboť nemělo v komisi žádného zástupce. Nemocnici proto chystá bránit.

Vlastník nemocnice, tedy kraj, však uvažuje o zachování interního oddělení a lůžek následné péče. Ze stále tenčí kasy by však musel použít dalších 35 milionů korun. Proto je ve hře další varianta. „Opravdu vážně budeme uvažovat i o druhé možnosti, co je uzavření této nemocnice,“ uvedl hejtman kraje Lubomír Franc.

Podle starosty Opočna Štěpána Jelínka však město v minulosti dostalo slib, že v případě nutných úspor dojde pouze ke zrušení chirurgického oddělení. Nové záměry kraje považuje Jelínek za „skandální“.

Nemocnici v Opočně chce koupit polský investor EMC, který provozuje podobné ústavy ve Slezsku a dvě kliniky v Irsku. Firma před několika měsíci napsala dopis hejtmanovi a koncem září k němu také vyslala své zástupce. Kraj jim tehdy neodpověděl, proto EMC odpověď urguje druhým dopisem. „Je to zarážející pro mě jako starostu. Vím, že vždycky máme povinnost odpovědět na jakýkoliv dopis. Nechápu to, kdyby alespoň napsali na rovinu: nechceme o tom jednat…Mohu to nazvat neslušným chováním,“ komentoval opočenský starosta Franc.

Podle zástupců pojišťovny by však polská strana stěží dosáhli zařazení nemocnice do systému veřejného zdravotnictví. „S případným novým provozovatelem nemocnice v Opočně bychom tu lůžkovou zdravotní péči v žádném případě nenasmlouvali,“ potvrdil ředitel pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny v Hradci Králové Pavel Pechánek. Zastupitelé kraje mají rozhodnout o osudu nemocnice v Opočně 2. prosince. Podle informací ČT se rozhodnou spíše pro kompletní zrušení.

Opočenský starosta Štěpán Jelínek
Opočenský starosta Štěpán Jelínek