Táborská radnice prověří smlouvy s advokátní kanceláři - prý platí příliš

Tábor – Nové vedení táborské radnice se musí vypořádat s několika kostlivci, které zbyly po minulém vedení města. Město totiž čelí několika žalobám kvůli majetkoprávním sporům. Noví zastupitelé chtějí prověřit i smlouvu s adkovátní kanceláří, která město zastupuje. Důvodem je podezření, že Tábor platí za právní služby zbytečně vysoké částky.

Jeden ze sporů, které nové zastupitelstvo zdědilo, se týká výstavby a provozování odpočinkového areálu Komora. Areál samotný je chloubou města, táborská radnice totiž přestavěla nevyužívaný prostor u sídliště v navštěvovanou rekreační zónu. Problém ale je, že areál zasahuje i na pozemky, které městu nepatří a nemá na ně ani platnou nájemní smlouvu.

Tábor proto podal žalobu k soudu na zřízení věcného břemena, jenomže město prohrálo a neuspělo ani u odvolacího soudu. Navíc podle právního zástupce majitele pozemků dluží Tábor za nájemné. Místostarosta Emil Nývlt (ČSSD) si proto chce vyžádat další podklady, aby už město v podobných chybách nepokračovalo.

Vedení radnice chce pokračovat i ve sporu s bývalým nájemcem kavárny v centru města. Tábor totiž podal z nájmu výpověď, ale tu soud pravomocně označil za nezákonnou. Teď probíhá soudní spor o náhradu škody.

Tento spor také poukázal na vysoké částky, které musí Tábor platit za právnické služby advokátní kanceláři Havel a Holásek. Právní zástupce nájemce kavárny totiž uvedl, že za vyklizení kavárny zaplatilo město 180 tisíc korun, běžná cena by přitom podle měj byla jen asi 14 tisíc. „Vím, že to je poměrně renomovaná kancelář. Tak si chci nechat vytáhnout jednotlivé faktury, kolik se za co zaplatilo a samozřejmě to porovnat s efektivitou,“ uvedl starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020). Právní kancelář zastupuje město v šesti soudních sporech, letos už od města získala 1,5 milionu korun.