Neústupnost rivalů ochromuje povolební Chrudim

Pardubice –Je více než měsíc po komunálních volbách a v řadě měst se komplikují povolební vyjednávají. Mezi taková města patří i východočeská Chrudim. Zde byla sice ve volbách nejúspěšnější ČSSD, nové vedení radnice však v Chrudimi hledají stále marně. Město tak musí dál řídit odstupující starosta Jan Čechovský z ODS.

Začínáme od nuly, hlásí chrudimští lídři jednotlivých stran a sdružení. Více než měsíc po komunálních volbách patří Chrudim mezi poslední města v regionu, kde se koalici sestavit nepodařilo. „V některých věcech hrají velkou roli osobní spory. To pak blokuje celé jednání,“ vysvětluje místostarosta Chrudimi Roman Málek.

O křeslo starosty usilují dva lídři. Petr Řezníček z SNK ED, kterého podporuje i ODS, a sociální demokrat Jaroslav Trávníček, který má podporu u menších stran. „Malé strany zcela otevřeně řekly panu Řezníčkovi, že mají pro funkci starosty někoho jiného, ale on to nepřijal,“ říká kandidát na starostu Jaroslav Trávníček. „To, co se odehrálo v uplynulých třech týdnech, necháme stranou. Začneme od začátku a pokusíme se najít takový model, který by posloužil Chrudimi,“ navrhuje politický oponent Petr Řezníček.

SNK ED tak bude opět jednat se sdružením menších stran a sociálními demokraty. Koalici však mohou sestavit jen v případě, že jeden z kandidátů na starostu ustoupí, což je zatím nepravděpodobné. Z patové situace tak ještě může vytěžit ODS. V křesle starosty zatím zůstane Jan Čechovský. „Já jsem s tím nepočítal, takže budu chodit o večerech a o víkendech na radnici,“ komentuje situaci odstupující starosta Jan Čechlovský.

Pokud se budou koaliční vyjednávání dál protahovat, zastupitelé města se pokusí nové vedení radnice zvolit až 13. prosince.