Mladí kuchaři se měřili se zahraničím

Karlovy Vary - Vzdělávání mladých kuchařů je v Česku i Bavorsku přibližně na stejné úrovni. A to i přesto, že obě země mají pro odborníky v gastronomii jiný způsob výuky. V Karlových Varech se o tom přesvědčili zástupci českých a bavorských škol. V praxi porovnali dovednosti kuchařských učňů z obou zemí.

Začínající kuchaři a kuchařky z Česka a Bavorska měli za úkol připravit polední menu. Předkrm musel být z ryby a jako hlavní jídlo kachní prsa. Práci kuchařů od začátku sledovala odborná česko-německá porota. „Budeme hodnotit chuť a vzhled, a přidělíme body. Všichni čtyři komisaři pak dají hodnocení dohromady a spočítáme to,“ vysvětluje zkušební komisařka Jana Melčová. „Zkoušíme s nimi provést jakousi výstupní modelovou závěrečnou zkoušku. Ta nám ukáže, v čem jsou ty dovednosti srovnatelné a v čem se eventuelně lišíme,“ uvádí ředitel SOU stravování a služeb Karlovy Vary Jiří Neumann.

Česko a Německo má totiž v gastronomii zcela odlišný vzdělávací systém. Češi tráví mnohem větší část studia ve škole. „V Německu je to tak, že učeň je tři měsíce v praxi, čili na závodě, a pak má tři týdny školu. Ovšem ty závěrečné zkoušky by měly být stejné,“ upozorňuje bývalá učitelka oboru gastronomie Kristina Juroszová.

Tuto skutečnost potvrdili i odborníci. Komisaři měli k práci žáků jen drobné výhrady. „V zásadě žádné velké rozdíly v pracovních postupech nejsou, ale nelíbí se mi, že u vás se více používají polotovary, například hotový bujón v kostce,“ podotýká předseda zkušební komise Wolfgang Seidel. „To závisí za prvé na zařízení, dále na příležitosti a asi to nelze paušalizovat,“ dodává Jiří Neumann.

Podle zástupců bavorské hospodářské komory je ale úroveň českých odborníků v gastronomii vysoká. V Německu je proto o ně velký zájem. „Každý měsíc nabízíme v tomto oboru přibližně dva tisíce volných míst,“ informuje Monika Petersenová z bavorského úřadu práce v Holzkirchenu.

Zástupci odborných škol chtějí nejpozději do dvou let uspořádat další česko-německé závěrečné zkoušky, tentokrát zaměřené na obsluhu a servis.