V Sokolově někdo zakládá ohně před dvěřmi bytu

Sokolov - Zatím neznámý útočník se v Sokolově už potřetí pokusil zapálit vchodové dveře jedné z romských rodin. Obyvatelé domu naznačují, že mohlo jít o rasově motivovanou výhrůžku. Policie ale zatím takové informace nepotvrdila. Obyvatele domu vylekal kouř, když před dveřmi bytu jedné z nájemnic hořela předložka a boty. Podle nájemníků věci někdo musel nejprve polít hořlavinou a pak je úmyslně zapálit. Policisté zatím případ vyšetřují jako přestupek. Jestli ho překvalifikují na trestný čin, by mělo být jasné do čtrnácti dnů.

„Mám strach, protože se mi to stalo už po několikáté a bojím se, protože jsem tady sama s malým synem,“ řekla pro ČT Monika Šarišská. Romské občanské sdružení nebezpečné jednání odsoudilo. Obává se, že útoky můžou pokračovat i v dalších domech. „I ten nejmenší požár se samozřejmě může rozšířit a ohrozit jak majetek, tak i zdraví,“ upozornil na rizika mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal.

Podle právníka Josefa Havlíčka z karlovarské občanské poradny by se měli zástupci romského sdružení obrátit na státní zastupitelství. Soudí, že případ se zatím dá kvalifikovat jako útok proti příslušníkům národnostní menšiny.

„My o tomto protiprávním jednání víme, samozřejmě v žádném případě jej nepodceňujeme. V současné době probíhá šetření a také výslechy,“ tvrdí policejní mluvčí Andrea Pomichalová. Obyvatelé domu se shodují, že na vstupní dveře někdo nakreslil symboly připomínající nacistické znaky. Podle policistů ale z rozmazaných obrazců nic poznat nebylo.