Zámek Koleč chátrá, chybí peníze na jeho opravu

Kladno - Nadační fond Koleč marně shání peníze na rekonstrukci tamního zchátralého zámku. Památku zachránil před zkázou, když jej před dvěma roky koupil v nucené dražbě. Na opravu je ale potřeba celkem šedesát milionů korun a získat dotace je téměř nemožné. Staré venkovské sídlo má přitom z historického hlediska pro region velký význam.

Barokní zámek, vystavěný z původní renesanční tvrze, vlastnil rod Ubelliů. Když se z něj stal státní statek, začal chátrat a zkázu dokonalo hospodaření společnosti Garant v 90. letech. Obyvatelé a vedení obce Koleč vytvořili nadační fond a v roce 2008 si půjčili víc než pět milionů korun, aby zámek koupili v nucené aukci. „Už je to skoro zaplacené i díky tomu, že tenhle zámek má ještě okolní pozemky, které jsme začali postupně prodávat,“ vysvětluje spoluzakladatelka Nadačního fondu Koleč Magdalena Jakubíčková.

Děravými střechami stále zatéká a zdi jsou místy probourané. Za dva roky se podařilo získat jen něco málo přes milion korun ze státního rozpočtu. Zámek se podařilo částečně staticky zajistit a vystavět několik konstrukcí krovů. Teď se opravuje rozpadlá zeď v jižní části. „Používáme pískovcové kvádry, které tam původně byly, a dělá se to obdobnou technologií, která se používala dříve,“ informuje Josef Helebrant vykonávající stavební dozor.

Jen na opravu střech a stropů by ale bylo potřeba přes sedm milionů korun. Na důležité evropské peníze se nadační fond snaží dosáhnout, zatím marně. „Pro rok 2010 nebyla pro takové příjemce, jako jsme my, tudíž nadační fond neziskové organizace, vypsána žádná výzva,“ říká Magdalena Jakubíčková.

A tak nadační fond pořádá benefiční koncerty a veřejné sbírky. Výtěžek jde na opravu nejhorších havárií, pomáhat jezdí i dobrovolníci. I když peníze v rozpočtu chybí, podporu poskytuje i obec. „Pomáháme s údržbou zeleně a při stavebních pomocných pracech,“ uvádí místostarosta Erik Dvořák.

Až se podaří zámek opravit, mělo by tu vzniknout muzeum včelařství, muzeum o zámku, expozice černé kuchyně a informační centrum Budečska.

/*json*/{"map":{"lat":50.1981,"lng":14.222515,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.1981,"lng":14.222515,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/