Amatérská bomba poškodila jez na Otavě

Dlouhá Ves (Klatovsko) - Podomácku vyrobená nálož poškodila v pondělí večer jez na řece Otavě poblíž Dlouhé Vsi u Sušice. Kovová trubka napěchovaná trhavinou s hřebíky a šrouby poničila zařízení regulující výšku hladiny řeky. Policie zatím nezná pachatele ani motiv jeho činu. Informaci přinesl deník Právo. Jez je součástí malé vodní elektrárny, kterou provozuje rokycanský podnikatel Josef Koloc. Ten už vypsal odměnu 100 tisíc korun za informace, které povedou k dopadení pachatele.

Exploze nálože na dně betonové regulační šachty zničila šoupata, jimiž se ovládá gumový vak tvořící jez. Majitel odhadl škodu na 25 tisíc korun, při poškození vaku by vzrostla až na tři čtvrtě milionu. „Ve srovnání s tím, co by se mohlo stát, kdyby se v době výbuchu pohybovali v blízkosti nějací lidé, je to zanedbatelné. Tady šlo skutečně o život,“ dodal.

Koloc se domnívá, že nešlo o cílený útok na jeho osobu. Spíše to podle něj vypadá, že si bombu někdo zkoušel. Místo je odlehlé, pár kroků od lesa, dodal podnikatel, který vlastní několik čerpacích stanic: „Proti majetku se do takových bomb určitě neumisťují kousky oceli, šroubky, matky a různé drobnosti, které tam byly.“

/*json*/{"map":{"lat":49.211317585072,"lng":13.532409667969,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.195951824589,"lng":13.500652313232,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podle policejních pyrotechniků se tyto bomby používají například k teroristickým útokům. Policisté zatím případ kvalifikovali jako poškozování cizí věci. Zbytky výbušného systému předali specialistům na expertizu. Nevylučují ale, že případ přehodnotí i jako nedovolené ozbrojování.