Plzeň má problémy se zubní pohotovostí

Plzeň - Plzeňský krajský úřad nečekaně zrušil výběrové řízení na provozovatele jediné zubní pohotovosti v Plzni. Jako důvod uvedl příliš nízkou cenu, za kterou by podle něj nebylo možné pohotovost provozovat. Cena však byla jediným kritériem soutěže. Lékaři rozhodnutí kritizují a obviňují kraj z nekompetentního rozhodnutí.

Do centra Plzně na Denisovo nábřeží chodili pacienti na zubní pohotovost přes osmdesát let. Od ledna ale musí do Fakultní nemocnice mimo centrum, kam se jak špatně dostávají, tak velmi dlouho na zákrok čekají. „Na pohotovosti jsem čekala dvě hodiny, potom jsem to vzdala, protože jsem sebou měla malé dítě a déle bychom to nevydrželi. Kamarádka byla čtvrtá na řadě a čekala pět hodin,“ líčí situaci na zubní pohotovosti pacientka. 

Lidé sepsali petici za návrat zubní pohotovosti zpět do centra na Denisovo nábřeží. Nebylo třeba, protože Denisovo nábřeží vyhrálo výběrové řízení na poskytování zubní pohotovosti na příští rok. Teď je ale všechno jinak, kraj soutěž zrušil. Údajně kvůli příliš nízké ceně, která ale paradoxně byla jediným zadaným kritériem. „Toto nemůže být hlavní důvod zrušení,“ pochybuje o rozhodnutí předseda České stomatologické komory Plzeň Rudolf Jakl. „Zrušení výběrového řízení je nejrychlejší cesta k tomu, jak zahájit provoz s novým provozovatelem,“ hájí krajské rozhodnutí mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Petra Jarošová. „Od nového roku by mohl začít nový provozovatel zabezpečovat tuto službu,“ uvádí mluvčí Krajské záchranné služby Plzeňského kraje Michal Šebek.  

Odborníci s rozhodnutím nesouhlasí a zpětnému zrušení výběrové řízení se diví. „Výběrové řízení proběhlo legálně, byl zde jasný výsledek, proto není co řešit,“ říká člen Rady asociace zdravotnických zařízení krajů Jiří Liška. „Tady udělal chybu krajský úřad naprosto nekompetentním zásahem,“ tvrdí Rudolf Jakl.       

Lékaři mají podezření, že za zrušením výběrového řízení stojí snaha upřednostnit zubní pohotovost ve FN za každou cenu. „Je zde určitá tendence diskriminovat malé a střední nemocnice a polikliniky ve prospěch velkých fakultních nemocnic,“ říká Jiří Liška. 

Další výběrové řízení kraj vypíše 22. listopadu.