Karlovarská nemocnice „fasuje“ jednorázové prádlo

Karlovy Vary - Do nepříjemné situace se dostala Karlovarská krajská nemocnice. Největší prádelna v regionu, která je smluvně svázána také s krajskou nemocnicí, krachuje a žádá o insolvenční řízení. Vedení nemocnice se připravuje na nejhorší situaci a zásobuje oddělení prádlem na jedno použití. Zástupci zdravotnického zařízení a krajští politici teď usilovně hledají řešení, jak situaci změnit.

Kalhoty a košile pro lékaře, polštáře a deky pro pacienty, to vše z papíru a levné tkaniny na jedno použití. Neobvyklé zásoby teď rozváží zdravotníci v karlovarské nemocnici do skladů na jednotlivá oddělení. Pokud by prádelna zavřela všechny své pobočky, chod nemocnice to nesmí ohrozit. „V našich skladech máme dostatek jednorázového prádla,“ ubezpečuje náměstkyně ošetřovatelské péče karlovarské krajské nemocnice Alena Lomogová Švabčíková. 

Podle předsedy odborářů věci na jedno použití nejsou ideálním řešením a zaměstnanci k nim mají výhrady. „Papírové oblečení nesaje pot, když je léto, musíte mít pod tím bavlněné triko, pak je v tom zase teplo. Určitě to není komfortní,“ upozorňuje předseda LOK v karlovarské nemocnici Peter Igaz.  

Podle mluvčí Karlovarské krajské nemocnice jsou mimořádná opatření jen dočasná. Společnost, která se o nemocniční prádlo starala, žádá o insolvenční řízení. „S firmou, která nám doposud zajišťovala praní prádla, jsme po dohodě ukončili smluvní vztah,“ říká mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Zdena Marková. „O dodávkách čistého prádla jednalo také představenstvo KKN a do doby, než proběhne řádné výběrové řízení, bude zajištěn dodavatel náhradní,“ dodává k situaci mluvčí Krajského úřadu Karlovy Vary Jana Pavlíková. 

Zástupkyně společnosti, která prádelny řídí, vysvětluje, že do potíží se firma dostala kvůli druhotné platební neschopnosti. Situaci nedokáže vyřešit sama. Proto žádá o insolvenční řízení. „Očekáváme, že po ukončení insolvenčního řízení budeme schopni obnovit svoji činnost v plném rozsahu,“ zdůrazňuje předsedkyně představenstva firmy Lukr prádelenská Michaela Klesnarová.   

Zástupci nemocnice předpokládají, že o tom, kdo se dál bude starat o nemocniční prádlo, rozhodnou ještě do konce letošního roku.