Začalo mistrovství republiky v mariáši, soutěží i jedenáctiletá

Chrudim - V Chrudimi začalo mistrovství České republiky v křížovém mariáši. O titul nejlepšího tuzemského karbaníka bojuje více než sto hráčů. Pořadatelé tento karetní turnaj oživili po šesti letech. Mariáš má v českých restauracích hlubokou tradici. Tentokrát ale milovníci této karetní hry vyměnili hospodu za sportovní halu.

„Křížový mariáš je odrůda této hry ve čtyřech hráčích - a křížový se nazývá proto, že hráči hrajou zpravidla křížem proti sobě,“ vysvětluje ředitel turnaje Vilém Meduna. Zatímco někteří hráči přijeli pro titul, jiní si chtějí jen tak zahrát.

Kristýna Bartošová:

„Trénuju doma s tátou, to mě hrozně baví. A taky, že se vyhrávají peníze.“

O titul bojuje i jedenáctiletá Kristýna Bartošová z Nasavrk, která je nejmladší soutěžící. Jeji start je podle Meduny oživením turnaje a překážkou není ani její nízký věk. Mariáš totiž není oficiálně považován za hazardní hru a Bartošová jako řádně registrovaný člen Svazu hráčů mariáše má právo na start na turnajích.

Na více než sto hráčů dohlíží hned několik arbitrů. Ti mají podle rozhodčího Libora Koláře dvojí roli: vedle dohlížení na dodržování pravidel hry mohou případně vystřídat některého z hráčů, který by byl fyzicky či jinak indisponován. Mistra republiky budou znát čeští karbaníci v neděli večer.