Pytláci „vylovili“ rybník na Novohradsku

České Budějovice - Velká krádež ryb, která se na jaře stala na Novohradsku, zůstane zřejmě neobjasněna. Pytláci vypustili rybník Žebrák a ukradli z něj stovky ryb. Kuriózní případ, který zdánlivě připomíná příběhy z knihy Oty Pavla, rozzlobil rybáře i místní radnici. Zloději totiž využili dobu po bleskové povodni, která jim posloužila k zahlazení stop.

Chovný, téměř hektarový rybník Žebrák se nachází uprostřed lesů nedaleko Nových Hradů. Většina šupináčů ale z něho na jaře zmizela. Pytláci se dostali do dřevěné výpusti, kterou poničili. „Z výpusti odstranili prkýnka a tak rybník vypustili,“ popisuje provedení krádeže Jaroslav Kotnauer z Českého rybářského svazu v Nových Hradech.

Voda i s kapry protékala potokem a zaplavila i kus pole. Pytláci lovili ryby přímo z koryta. Podle kriminalistů zneužili bleskových záplav. Místní proto nepřekvapilo, že potok je plný vody. Na poli ale stopy pytláků končí. Půlroční policejní vyšetřovaní žádný výsledek nepřineslo. „Jedná se o majetkovou trestnou činnost, která se obtížně prokazuje a objasňuje,“ přiznává mluvčí Policie ČR v Českých Budějovicích Regina Tupá. 

Podle starosty šlo a naprosto výjimečný případ, který nikdo v okolí nepamatuje. Neúspěch vyšetřovatelů ho zklamal. „Netěší mě to s ohledem na místní rybáře, kteří tomu věnují značnou péči,“ říká starosta Nových Hradů Vladimír Hokr. „Pro nás je to dost velká ztráta,“ dodává Jaroslav Kotnauer. „Nevíte, kam ty ryby dají. Mohou je zabít a zpracovat nebo je dát do jiného rybníka. Šance na odhalení je mizivá,“ uzavírá ředitel Rybářství Třeboň Jan Hůda. 

Policisté naznačili, že případ v příštích týdnech pravděpodobně odloží. Pytláci tak zůstanou bez trestu.

/*json*/{"map":{"lat":48.78963,"lng":14.778386,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.78963,"lng":14.778386,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/