Žižkův památník v Trocnově převezme Jihočeský kraj

Trocnov – Památník Jana Žižky v Trocnově převezme nakonec Jihočeský kraj. Hejtmanství kraje už o převod požádalo. O národní kulturní památku dlouho nikdo nestál a hrozilo, že skončí v soukromých rukou. Rozsáhlý areál nechtělo ani ministerstvo kultury, ani jakékoliv muzeum či město Borovany. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabídl památník loni k prodeji.

„Je to natolik významné místo, že by mělo být ve veřejné správě a pod veřejnou kontrolou. Proto jsme se rozhodli, že areál převezmeme,“ uvedl radní Jihočeského kraje František Štangl (ODS). „Je to jedna z nejvhodnějších variant,“ potvrdil ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Zdeněk Prokopec. O památník se mají částečně starat učiliště zřizované krajem. Na starost ho ale dostane Jihočeské muzeum.

Pro návštěvníky se nic nemění, Trocnov zůstane dál přístupný. Převod potrvá několik měsíců. Jihočeský kraj počítá s tím, že na jaře provede základní opravy a před letní sezonou otevře i muzeum - zatím jen s původní minimální expozicí, která je poplatná době vzniku, tedy sedmdesátým letům. Ke změně expozice dojde zřejmě za dva roky.

Patnáctihektarový areál čítá základy rodného domu husitského vojevůdce, muzeum, Žižkovu sochu v nadživotní velikosti, ale také lesy či louky a cesty. Celý areál včetně lesů je památkově chráněn, což znamená, že například pro pokácení stromu je nutný souhlas ministerstva kultury. To byl také jeden z důvodů proč o památník nikdo nestál. Například město Borovany už dříve prohlásilo, že je ochotno památník převzít právě za podmínky vynětí lesů, luk či parkoviště z režimu památkové ochrany.

/*json*/{"map":{"lat":48.88774627861,"lng":14.606323242188,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.906197707212,"lng":14.595680236816,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Památník Jana Žižky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24