Pardubický kraj se postavil za neziskovky, o miliony nepřijdou

Pardubice – Atmosféra v neziskových organizacích je ke konci roku vždy napjatá. Kvůli dotacím přidělovaným pouze na jeden rok organizace nikdy dopředu neví, zda je v příštím roce nečeká nedobrovolné omezování služeb. Na Pardubicku si zatím mohou oddechnout. Kraj neziskovkám garantuje podporu, jakékoliv nové projekty ale mají od hejtmana v současné ekonomické situaci minimální šanci na úspěch. Organizace proto volají po víceletém financování, které by podobným problémům předešlo.

Neziskové organizace pomáhají dětem, seniorům i zdravotně postiženým. Rok od roku jsou ale se svými projekty odkázané na příděl ze státní a krajské pokladny. Peníze na více let dopředu by jim proto pomohly. „Znamenalo by to pro nás alespoň nějakou finanční jistotu i do dalších let a možnost překlenutí zimního období, kdy nevíme, jaké budeme mít finance pro další rok,“ řekla ČT jednatelka o. s. Apolenka Pardubice Jolana Štěpánková.

Dlouhodobější financování podporuje i hejtman Radko Martínek (ČSSD): „Jednoleté financování způsobuje celou řadu problémů. Je to složitá administrativa, v zásadě zbytečná, většina projektů má dlouhodobější charakter.“ Kraj navíc s Koalicí nevládek Pardubicka, která zastřešuje neziskové organizace a pomáhá jim získávat peníze na provoz, podepsal významnou dohodu. Navzdory napjatému rozpočtu slibuje organizacím na další rok miliony korun. „Určitě to budou peníze takové, jaké byly v minulosti, protože my prostředky na tuto činnost nekrátíme,“ potvrdil hejtman.

Předsedkyně správní rady o.s. Koalice nevládek Pardubicka Miluše Horská tak věří, že kdyby se nějaká organizace přeci jen dostala do problémů, kraj ji zaniknout nenechá.