Nová expozice v husitském muzeu

Tábor - Husitské muzeum v Táboře má novou hlavní expozici. Nová podoba expozice stála bezmála dvacet milionů korun a vznikla díky podpoře Norských fondů. Návštěvníci se tak mohou neotřelým způsobem seznámit s historií husitského hnutí, prohlédnou a vyzkoušet si husitské zbraně či pátrat po osudech Jana Žižky z Trocnova.

Nepříliš zábavná expozice o revolučním hnutí je definitivně pryč. Tento pohled na husitství už připomíná jen jedna vitrína. Přesto je nová expozice svým způsobem revoluční. Tak převratnou změnu ještě nezažila. „Hlavní důraz jsme chtěli klást na vizuální stránku vnímání informací v expozici a vůbec obrazové podání,“ vysvětluje historik Zdeněk Vybíral. 

Specialitou jsou schránky s úkoly, komiksy a kukátka pro děti. „V delší perspektivě připravuje sadu pracovních materiálů a podle toho, jestli přijdete s předškolním dítětem, se středoškolákem, tak tady budou nachystané pracovní listy, které vás povedou expozicí,“ říká muzejní pedagožka Klára Smolíková.  

Prohlídka začíná filmem o bouřlivé době pozdního středověku a končí v klidukališnické kaple.  Mezi tím je možné třeba z očí do očí pohlédnout Petru Chelčickému, nebo zjistit, co se nikdo nikdy nedozví o Janu Žižkovi. „Dodnes historikové neznají všechna tajemství jeho života,“ připomíná Zdeněk Vybíral. 

Dotýkat se některých exponátů se nezakazuje, ale přímo doporučuje. Beztrestně sáhnout si mohou návštěvníci i na vystavené husitské zbraně a při tom se dívat, jak se skutečně používaly. Část věnovaná boji je o to přesvědčivější, že na stejném místě, jako budova muzea, pravděpodobně stálo vojenské velitelství husitského Tábora.

/*json*/{"map":{"lat":49.414162,"lng":14.657792,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.414162,"lng":14.657792,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/