Největší ústecké sídliště bude bez policejních služeben

Praha – Největší sídliště v Ústí nad Labem – Severní Terasa – bude bez služebny policie i městských strážníků. Na sídlišti přitom žije dvacet pět tisíc lidí. Policie totiž nemá peníze, a tak ruší obvodní oddělení po celém Česku. Proti rozhodnutí protestovala tamní radnice, ale marně.

Státní policie opustí Severní Terasu hned na začátku příštího roku. Dům, ve kterém služebna sídlí, nevyhovuje normám a na jiný nemá policie peníze. Podle mluvčí ústecké policie Veroniky Hyšplerové není dům v majetku policie, a ta tak těžko může investovat do jeho rekonstrukce. Stávající pracovní podmínky jsou nevyhovující.

Policie sice uklidňuje, že se na její práci nic nezmění – v teritoriu Severní Terasy prý bude mobilní hlídka. Jenže radnice se bojí o bezpečnost ve městě. Podle komunistického zastupitele Pavla Vodseďálka dochází na sídlišti ke krádežím aut, a pokud na místě služebna nebude, mohlo by krádeží i další trestné činnosti přibývat. Podobně hovoří i starosta Severní Terasy Josef Macík (ČSSD). „Je to nešťastné rozhodnutí, ale my jako úřad to nemůžeme zvrátit,“ uvedl Macík.

Šetří i městští strážníci. Zruší se některé služebny, včetně té v Severní Terase. Ušetří se tak na provozu budov i platech velitelů. Šéf městské policie v Ústí nad Labem Pavel Bakule ale slibuje, že v ulicích bude o dvacet procent více strážníků než dosud. V celém Ústí nad Labem tak budou jen tři služebny strážníků. Kvůli vyřízení například přestupku budou muset lidé jezdit i přes polovinu města.