Odboráři českobudějovické charity si stěžují na šikanu

České Budějovice – Nezvyklou situaci řeší katolická církev v Českých Budějovicích. V městské charitě, jejímž zřizovatelem je Biskupství českobudějovické, vznikly odbory. A jejich členové si stěžují na cílenou šikanu, jde především o propouštění i jiné postihy. Biskupství i vedení charity takové obvinění odmítají, odboráři se podle nich snaží jen zabránit organizačním změnám. Reorganizace nastaly především z důvodu úspor a kvůli sestěhování více pracovišť do jednoho místa. Proto také přišlo rozhodnutí o zrušení tří nadbytečných míst.

Je to přinejmenším ostrý a podle všech zúčastněných i hodně nezvyklý spor. Městskou charitu rozdělily v posledních měsících jak kroky nového vedení, tak vznik odborů. Právě jejich členové tvrdí, že se kvůli své angažovanosti bojí chodit do práce. „Členové odborů jsou pod velkým tlakem, dostávají výtky a napomenutí,“ prohlásila jedna z příslušnic odborů a regionální pracovník Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Václav Matoušek doplnil: „Dokonce se snaží dát výpověď dvěma členům této odborové organizace. Snaží se také získat seznam všech členů.“ Ředitel Městské charity České Budějovice Josef Hes však namítá: „Nečlením lidi podle toho, jestli jsou nebo nejsou v odborech, ani podle ničeho jiného. Samozřejmě však vyžaduji kvalitní práci.“ Podle vedení charity byl vznik odborů ryze účelový. „Nejdříve byly organizační změny a výpovědi a následně přišly odbory,“ dodal ředitel Hes.

Původně dobrovolnickou, dnes profesionální organizaci, která se stará například o seniory, nebo pomáhá nemocným a bezdomovcům, zřizuje Biskupství českobudějovické. Podle dostupných informací jsou v církevní sféře v Česku odbory zatím výjimkou. „Vnímáme různé narážky na téma, že odborová organizace by u této organizace neměla být,“ nesouhlasí další člen charitních odborů. S výjimkou několika e-mailů a svědeckých výpovědí totiž odborářům důkazy spíš chybějí a představitelé biskupství rozhodně odmítají, že by se vznikem odborů ve zřizované organizaci nesouhlasili. „Zaměstnanci mít odbory mohou, je to jejich právo. Nijak se tomu nebráníme,“ potvrdil generální vikář Biskupství českobudějovického Adolf Pintíř.

Obě znesvářené strany jsou zatím neústupné.

/*json*/{"map":{"lat":48.973908,"lng":14.475024,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.973908,"lng":14.475024,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Fronta před charitou
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24