Klánovice mají od voleb už druhého starostu

Praha - Starosta Václav Švec (Hlas Klánovic), kterého si po volbách zvolilo klánovické zastupitelstvo, po necelých dvou týdnech odstoupil. Novým starostou byl dnes večer zvolen Petr Soukup z ODS. Klánovické zastupitelstvo zvolilo Švece starostou 11. listopadu. Žádná koalice ale do konání zastupitelstva v této městské části nevznikla, zastupitelstvo proto bylo po volbě starosty přerušeno. Radniční koalici však nakonec utvořily jiné strany, než ty, které o koalici jednaly a zvolily Švece.

Na radnici budou vládnout zástupci Spolu PRO Klánovice, ODS a zastupitelé z kandidátky Čas na změnu, která sdružuje členy Strany zelených (SZ) a nezávislé kandidáty. Zastupitelé, kteří skončí v opozici, koalici kritizují. Obávají se, že bude rozhodovat ve prospěch golfistů, kteří usilují o rozšíření golfového hřiště na úkor Klánovického lesa. Zástupci koalice to popírají.

SZ přitom proti ODS v minulém volebním období ostře vystupovala, strany se rozcházely především právě v názoru na rozšíření golfového hřiště. Zelení by měli mít na radnici na starost životní prostředí. „Toto spojení nám zaručuje, že budeme mít v oblasti životního prostředí volné působení. Budeme moci hájit výsledky referenda,“ uvedl už dříve předseda SZ v Klánovicích Giuseppe Maiello (SZ).

/*json*/{"map":{"lat":50.095339087452,"lng":14.672756195068,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Místní obyvatelé v loňském referendu odmítli výstavbu golfového hřiště v Klánovickém lese. Proti golfu jsou zelení i zástupci Spolu PRO Klánovice, kteří budou mít dohromady v radě města většinu. Maiello se domnívá, že se mění i postoj ODS. V koaliční smlouvě o společném vládnutí na radnici hlavního města se totiž ODS a ČSSD zavázaly, že nepřipustí úbytek zelených ploch v Klánovickém lese.

Soukup bude mít dvě místostarostky, kterými se staly Zorka Starčevičová (Čas na změnu) a Jana Martinová (Spolu PRO Klánovice). V radě dále usedne Martina Petráčková z ODS a Ondřej Voleš ze Spolu PRO Klánovice. Zastupitelům, kteří skončí v opozici, se ale nová koalice nezamlouvá. „Po letech boje mezi ODS a SZ mi tato koalice přijde jako politická absurdita roku,“ komentoval dohodu Jiří Karban (TOP 09).