Ostravská osada Bedřiška má nové komunitní centrum

Ostrava - V romské osadě Bedřiška v Ostravě slavnostně otevřeli komunitní centrum. Vzniklo jako reakce na březnový žhářský útok, kterým vyvrcholily spory mezi sousedy. Centrum, které je určeno hlavně dětem a mládeži, pomáhalo financovat ministerstvo vnitra. Peníze na prosinec a příští rok ale zatím jisté nejsou.

Třináctiletá Maria Kollerová žije v Bedřišce od narození. Ještě nedávno neměla ona ani její čtyři sourozenci moc na výběr, co dělat po škole. To se teď ale změnilo. „Po škole jdu pro kamarádky a jdeme sem, kreslíme si, tancujeme,“ říká. „Pro děti je to určitě dobré, jsou tady různé aktivity, doučování, hodně jim to pomáhá,“ potvrzuje i její maminka Vladislava Kollerová. Podle místních sem chodí téměř všechny děti z osady, kterých tady žije kolem osmdesáti.

„Pomáhá mi to tady, chodím na doučování, mám lepší známky ve škole a jsem rád, že to tu je,“ tvrdí další obyvatel osady Kristián Baláž. „Nejlepší na tom je, že se tady budou setkávat děti, protože ty mají větší šanci nastavit si ten život jinak než dospělí,“ myslí si ředitel Městského ředitelství PČR Ostrava Tomáš Landsfeld. Vznik komunitního centra pomohlo financovat ministerstvo vnitra, peníze na příští rok ale ještě vůbec jisté nejsou.

„Máme přislíbené nějaké peníze, ještě nic podepsaného není, ale předpokládám, že do konce listopadu by se mělo podařit zajistit finance alespoň na prosinec,“ doufá Eva Lhotská z občanského sdružení Bedřiška. „Pokud by peníze nebyly, musel by být ten provoz omezený, ale nechtěli bychom rozhodně centrum zavřít, případně jsme domluveni, že by tady dělali zaměstnanci alespoň zčásti dobrovolně,“ řekla finanční manažerka organizace Bílý nosorožec Markéta Grecmanová. Rozpočet na příští rok je zhruba 800 tisíc korun. V komunitním centru zatím spolupracují s devíti lidmi, kteří z Bedřišky pocházejí. V příštím roce by chtěli zaměstnat jednoho člověka jako správce a údržbáře na pracovní úvazek.

Maria Kollerová
Maria Kollerová
Více fotek
  • Maria Kollerová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2124/212304.jpg
  • Zábava v komunitním centru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2124/212305.jpg