Cvičný požár v nové budově Národního muzea přilákal desítky zvědavců

Praha – Jak dostat návštěvníky a exponáty z hořícího muzea, to si v Praze vyzkoušeli hasiči během taktického cvičení. Pětatřicet hasičů ze tří jednotek zasahovalo při simulovaném požáru nové budovy Národního muzea. Do cvičení se zapojili i policisté a záchranáři. Zaměstnanci si díky cvičení vyzkoušeli evakuaci, hasiči si zase připomněli specifické vlastnosti objektu muzea. Kvůli cvičení byl zhruba na hodinu uzavřen jeden jízdní pruh na magistrále, zásah také vzbudil velkou pozornost řidičů i kolemjdoucích.

Simulovaný požár vzplanul v 11:00 v konferenčním sále budovy bývalého Federálního shromáždění, která je novým sídlem muzea. Při následném průzkumu nalezli hasiči druhé ohnisko požáru v kabině režie. Vzhledem k silnému zakouření prvního patra museli pomoci jednomu pracovníkovi, který se nadýchal kouře. V rámci cvičení se zkoušelo i stěhování části exponátů z výstavních prostor, jen místo exponátů se stěhovaly krabice naplněné nepotřebnými věcmi. 

„Zasahující hasiči si prakticky vyzkoušeli možnost evakuace většího počtu osob a materiálu a prověřili funkčnost hydrantové sítě v objektu. Zaznamenali si také dojezdové časy předurčených stanic Hasičského záchranného sboru Praha,“ uvedla mluvčí sboru Pavlína Adamcová. V případě nejbližší jednotky ze Sokolské ulice šlo o pouhé tři minuty od nahlášení požáru. 

Generální ředitel muzea Michal Lukeš vysvětloval, že se kvůli připravované rekonstrukci hlavní budovy většina zaměstnanců musela přesunout do nové budovy bývalého Federálního shromáždění, proto bylo cvičení v jejich zájmu nezbytné. Navíc teď v muzeu probíhá celá řada výstav s cennými exponáty, v expozici Poklady Moravy je třeba nejstarší dosud objevená loutka na světě, proto musí být muzeum připraveno na případný požár.

O nouzové situaci pracovníky muzea v budově informoval domácí rozhlas, ze kterého se kromě sirény rozléhala i výzva k opuštění objektu a zákaz používání výtahů. Hlášení bylo v češtině, angličtině a ruštině.