Vyčištění koryt potoků na Švihovsku je opět blíž

Klatovy - Ministerstvo zemědělství ruší zemědělskou a vodohospodářskou správu, která má v Česku na starosti více než třicet osm tisíc kilometrů malých vodních toků. Obyvatelům několika obcí na Švihovsku tak svitla naděje, že by se konečně dočkali vyčištění koryt potoků, které jejich obcemi protékají.

Je to jako začarovaný kruh. Na jedné straně starosta Švihova už pár let žádá zemědělskou a vodohospodářskou správu o to, aby vyčistila koryta potoků v některých spádových obcích. Ta už ale pár let odpovídá, že jim na to chybí peníze. Na konci září tedy starosta Švihova obeslal úřad se žádostí o povolení vyčistit alespoň koryto Vlčího potoka v obci Jíno na vlastní náklady. "Doposud nepřišla žádná odpověď na tuto naši nabídku,“ přiznává starosta Švihova Václav Petrus. 

A odpovědi se pravděpodobně už nedočká. Ministerstvo zemědělství totiž zemědělskou a vodohospodářskou správu k 1. lednu 2011 ruší. „Celá ta změna je právě za účelem zefektivnění práce, jejího zrychlení,“ vysvětluje tisková mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Magdalena Dvořáčková.  

Malé vodní toky budou od příštího roku spravovat Lesy České republiky a jednotlivá povodí. Podle starosty Švihova to je určitě krok správným směrem. „Musím říct, že komunikace s povodím, se správcem Úhlavy, která protéká Švihovem, je velmi dobrá, podstatně lepší než s zemědělskou a vodohospodářskou správou,“ říká Václav Petrus. 

Ve zlepšení situace věří hlavně lidé, kteří v blízkosti zarostlých potoků bydlí. „Nejlepší by bylo, kdyby to mohlo být vyřízené do jara. Teď jsou ty povodně nějak velice často a jsou z toho veliké obavy, aby nás to tady zase nevyplavilo,“ svěřuje se obyvatel obce Jíno Josef Bauer.   

Jedno je jisté už teď, podle starosty bude koryto Vlčího potoka v Jíně stůj co stůj vyčištěné do konce března příštího roku.

/*json*/{"map":{"lat":49.481459,"lng":13.284123,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.481459,"lng":13.284123,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/