Nová Paka bude bez městských strážníků

Nová Paka – Vedení radnice v Nové Pace chce ušetřit, a tak ruší městskou policii. Rozhodnutí prošlo zastupitelstvem jen těsně a má řadu kritiků. Za nešťastný krok to považuje i vedoucí obvodního oddělení státní policie. Ve městě žije devět tisíc lidí.

Podle radních se má o bezpečnost obyvatel postarat státní policie. „Občané si už jednou tuto činnost zaplatili formou daní. A nyní by měli platit vlastně podruhé,“ odůvodňuje rozhodnutí zrušit strážníky místostarosta Nové Paky Josef Hendrych (ODS). Velitel městské policie v Nové Pace Petr Jerie ale tento názor nesdílí. Podle něj státní policie nebude schopná plně nahradit práci té městské. „Bohužel se s tím budeme muset smířit a nějakým způsobem se pokusit tuto práci nahradit, ale vzhledem k současnému stavu policistů to zřejmě bude snaha marná,“ řekl k tomu vedoucí obvodního oddělení Policie ČR Josef Kordík. O bezpečnost obyvatel má strach i opozice. „Máme obavy z toho, že bezpečnost lidí bude klesat,“ prohlásil zastupitel František Škvařil (ČSSD). Obavy pociťují i místní lidé.

Služebna městské policie se zavře na konci prosince. Radnice tím měsíčně uspoří průměrně přes 240 000 korun. Většinu této částky představují mzdové náklady pro sedm strážníků. Podle místostarosty Hendrycha půjdou ušetřené prostředky do plnění rozvojového plánu města. Majetek, který po zrušené městské policii zůstane, je minimální. Služebna je v budově města, jedno osobní auto si zřejmě radnice nechá pro potřeby úřadu.

/*json*/{"map":{"lat":50.494548,"lng":15.516073,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.494548,"lng":15.516073,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Policie šetří, kde se dá. Méně městských strážníků bude třeba také na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad Labem. Navíc zde služebnu ruší i státní policie.