Spory na Horské Kvildě možná vyústí v nové volby

Vimperk – Horská Kvilda na Šumavě má problém sestavit zastupitelstvo. Tři zástupci opozice totiž odstoupili, slib tak po volbách složili jen čtyři zastupitelé. Pokud do poloviny ledna nepřesvědčí alespoň jednoho náhradníka, budou se muset v obci vypsat nové volby. Napjatá situace panovala v Horské Kvildě už před volbami, krátce před nimi se totiž do obce přihlásilo 14 nových obyvatel.

Podle opozice šlo o jasný záměr tehdějšího starosty, který by tak prosadil změny v územním plánu. „Ta změna by přispěla k tomu, že by se určité pozemky mohly stát stavebními a mohly by být lukrativní pro prodej,“ domnívá se zastupitel Jiří Slaba.

Vztahy mezi lidmi na Horské Kvildě se však neuklidnily ani po volbách. Kritici tehdejšího vedení obce sice získali většinu, ale protože slib zastupitele sloužili pouze čtyři lidé, mohou se tu volby opakovat. Podle nového místostarosty Jaromíra Chvala prý dali zastupitelé svým odstoupením najevo, že chtěli obec rozparcelovat. „Ty důvody jsme měly dva, jeden je ryze osobní – ten druhý je, že v celém průběhu povolebního vyjednávání s námi de facto nikdo nechtěl jednat,“ uvedl bývalý starosta Jan Janoušek.