Do Krkonoš se turisté na svátky neženou

Špindlerův Mlýn - Provozovatelé hotelů a penzionů v Krkonoších se potýkají s nezájmem klientů. Loni byly nejatraktivnější vánoční pobyty beznadějně vyprodané celé měsíce dopředu. Letos mají horská střediska sotva polovinu rezervací. Jedním z důvodů je možná i fakt, že svátky letos vyšly na víkend.

Hoteliéři mají Vánoce obsazené zhruba z padesáti procent, Silvestra, který letos připadá na pátek, zhruba z šedesáti procent. Oslavit Vánoce nebo konec roku v Krkonoších tak bude letos zřejmě snazší než kdy jindy. Kromě nepříznivého kalendáře za odliv návštěvníků mohou i alpská střediska, která za srovnatelné ceny nabízejí především lyžařům daleko více zážitků. Čeští hoteliéři se proto snaží nalákat návštěvníky zpět nejrůznějšími bonusy nebo snižováním cen. Spoléhají také na to, že řada lidí také nebude chtít cestovat daleko a že se na poslední chvíli hotely přeci jen zaplní.

Ve dvou krkonošských areálech, na Černé hoře a v Horních Mísečkách se v sobotu rozjedou první vleky a začne zimní sezona. Na sjezdovkách by tam mělo ležet 30 až 40 centimetrů většinou technického sněhu, který vlekaři vyrobili díky nynějšímu mrazivému počasí. Další střediska v Česku plánují spuštění vleků o prvním prosincovém víkendu.

Loni se poprvé mohlo v Krkonoších na Černé hoře lyžovat již o víkendu 17. a 18. října po mimořádně silném sněžení v polovině října, kdy napadl na hřebenech Krkonoš téměř metr sněhu. Kvůli vysokým teplotám však sníh následně rychle roztál. Opět se na Černé hoře začalo lyžovat 5. prosince, naplno se sezona v Krkonoších rozběhla 19. prosince.