Liberec bude mít městského architekta

Liberec – Liberecký primátor chce zavést novou funkci městského architekta, který bude dohlížet na veškerou výstavbu ve městě. Nové vedení stotisícového města tak tím chce omezit rozmach moderních budov. Liberec je totiž v poslední době terčem kritiky právě za nevkusnou výstavbu obchodních center. Podle mnohých se z něj stalo město betonu.

Moderní hranaté stavby na jedné straně a historické centrum na druhé. Taková je kompozice statisícového města Liberce a lidé, památkáři i někteří architekti výstavbu v Liberci kritizují. Trnem v oku je hlavně obchodní centrum Plaza těsně sousedící s radnicí a památkovou zónou a Fórum v dolním centru.

Nový primátor města Jan Korytář na hlasy lidí slyší a chce zavést post městského architekta. Dává tak jasný signál, že podobné projekty teď budou mít v Liberci červenou. Takovýto nový post by měl městskému architektovi  dávat uřicté kompetence tak, aby výstavba ve městě měla jasná pravidla.

Jan Korytář, primátor Liberce

„Bude dobré, když se tomu bude věnovat odborník, který bude mít dostatečné kompetence, aby tuto oblast dokázal řídit.“

Stále ale ve větru visí ještě dva projekty, které v Liberci jsou už z minulosti schválené a opět se jedná o dvě nákupní galerie – tedy moderní budovy. Jde o parcelu na Perštýně, kde zeje obrovská díra a areál bývalé Textilany. Jestli právě městský architekt nebo nové vedení radnice dokáže s těmito projekty něco udělat, není jisté. Změnit ráz města je tak podle urbanistů běh na dlouhou trať. Otázkou také zůstává to, jestli novému primátorovi postačí čtyřletý mandát.