Do třetice všeho zlého: Hradec Králové stále nemá vedení

Hradec Králové - Zastupitelé Hradce Králové dnes ani napotřetí nezvolili vedení města. Pro další přerušení ustavujícího jednání zastupitelů hlasovalo 25 z 35 přítomných zastupitelů, následující jednání se uskuteční 14. prosince. Hradec je posledním velkým městem v Česku, kde se strany ani více než šest týdnů po komunálních volbách nedohodly na většinové koalici. Do dalšího jednání zastupitelstva chtějí vyjednavači politických stran dále jednat o vytvoření koalice.

„Budeme jednat s ostatními politickými stranami, domníváme se, že rozhodně bychom měli jednat s ODS,“ uvedla k jednáním jednička vítězné ČSSD Hana Orgoníková. Hradečtí zastupitelé se na ustavujícím jednání zastupitelstva sešli již 9. listopadu, shodli se ale pouze na přerušení jednání. Poté se zastupitelé sešli 22. listopadu, kdy dokázali zvolit jen náměstka primátora, kterým se stal Vlastimil Ondráček z ČSSD, a jednání znovu přerušili. Ani dnes však vedení města zvolit nedokázali.

Dva koaliční plány už ztroskotaly

V Hradci Králové se na vytvoření středopravé koalice po volbách dohodli zástupci ODS, Hradeckého demokratického klubu, Volby pro město a Doma v Hradci a TOP 09. Tato koalice, která na post primátora prosazuje lídra HDK Zdeňka Finka, měla celkem 21 hlasů. Vyjednávání však opustila se svými čtyřmi zastupiteli TOP 09 a předjednaná koalice ztratila v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu většinu.

Následně vznikla takzvaná Koalice dobré vůle, kterou vytvořila vítězná ČSSD, TOP 09 a Změna pro Hradec. Ta oznámila, že na post primátora navrhne lídra TOP 09 Richarda Nádvorníka a vyzvala ke spolupráci další strany. Koalice disponuje pouze 15 hlasy zastupitelů, podporu jejich programu však vyhlásili také komunisté, kteří disponují v hradeckém zastupitelstvu pěti hlasy.

Před čtyřmi lety volby v Hradci Králové jasně vyhrála ODS se ziskem nadpolovičních 19 mandátů. Na pravicové koalici s celkem 25 hlasy se pak ODS dohodla s Volbou pro město a HDK, dosavadní primátor Hradce Králové Otakar Divíšek (ODS) o zvolení do zastupitelstva již nyní neusiloval.

Výsledky komunálních voleb v Hradci Králové
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24