Do křesla starosty Prahy 1 usedl Oldřich Lomecký

Praha - Novým starostou Prahy 1 se stal Oldřich Lomecký (TOP 09). Ve funkci nahradil Filipa Dvořáka z ODS, který společně se svou stranou odešel do opozice. Na vládě nad městskou částí se totiž po říjnových komunálních volbách dohodly TOP 09, ČSSD a Věci veřejné (VV). TOP 09 bude mít v radě čtyři místa, sociální demokracie tři a VV dvě. Společně s ODS bude v opozici také Strana zelených.

Volbu starosty podpořila i ODS, zdrželi se pouze dva zástupci Strany zelených a sám Lomecký. Podle koaliční dohody se prvním místostarostou stal Daniel Hodek (ČSSD), druhou místostarostkou pak Jana Pařízková (VV). Dalšími zástupci starosty byli zvoleni Jan Krejčí (VV) a Tomáš Macháček (TOP 09). V radě bude TOP 09 zastupovat ještě Karolina Polverini a Jiří Veselý, sociální demokracii pak Ivan Solil a Pavol Škrak.

Dlouhodobě uvolnění, tedy placení budou všichni radní a jeden předseda výboru. ČSSD chtěla, aby plat bral i šéf kontrolního výboru, tím by měl být opoziční zastupitel, to ale koaliční partneři neodsouhlasili.

Dosavadnímu vedení městské části opozice vyčítala chyby v hospodaření radnice. To prokázalo i několik auditů. Praha 1 například špatně evidovala svůj majetek nebo nájemní smlouvy. Nedokázala tak třeba zjistit několikaleté dluhy na nájemném.