Olomoucká charita otevřela noclehárnu pro ženy bez domova

Olomouc - Beznadějně plné jsou v těchto dnech azylové domy v Olomouci. Bezdomovce do nich zahnal sníh a teploty pod nulou. Alespoň na noc se kromě mužů dostanou do tepla i ženy. Olomoucká Charita pro ně nedávno otevřela noclehárnu. Na problémy lidí bez domova v Olomouci upozornila také konference s názvem Jak se žije na ulici. Pořádala ji Charita a odborníci v jejím rámci diskutovali o bezdomovectví ve velkých městech u nás i na Slovensku.

Dvě místnosti v budově olomoucké Charity ve Wurmově ulici. V každé z nich čtyři lůžka. Ženy bez domova tu najdou také sprchu nebo kuchyňku. „Ta služba je poměrně vytížená. Máme kapacitu osm lůžek a z té kapacity tak sedm a někdy i osm bývá naplněno. Prozatím ale klientky zpravidla neodmítáme,“ řekl vedoucí Střediska Samaritán pro lidi bez domova Petr Prinz.

Přestože jsou podle pracovníků Charity služby pro lidi bez domova ve městě na dobré úrovni, řada bezdomovců pomoc odmítá. Například loni na to doplatil jeden z mužů, kteří žili pod mostem u řeky Moravy v centru Olomouce. Osudnou se mu stala mrazivá noc na začátku ledna. „Naši terénní pracovníci navštěvují lokality, kde se tito lidé nacházejí, jdeme za nimi a jsme jim otevřeni,“ uvedla ředitelka Charity Olomouc Ludmila Gottwaldová. „Bohužel jsou často pod vlivem alkoholu, takže je Charita neubytuje. To je ten největší problém,“ tvrdí ale tisková mluvčí Městské policie Magda Václavíková.

Sami bezdomovci potvrzují, že často jinou možnost než zůstat i v zimě přes noc venku, nemají. „Někteří jsou tam v tom bunkru. A já ještě s jedním jsme pod mostem, tam máme teplo,“ nestěžuje si bezdomovec Josef. Přesto jich denně desítky míří k noclehárně. Tady platí, že v teple spí ten, kdo přijde dřív. Většinou tu nocuje šestnáct lidí. V krutých mrazech se jich ale do místnosti vejde i pětadvacet. „Jsme připraveni na to, že v případě déletrvajících mrazů a zájmu klientů budeme umožňovat přespání na židli,“ řekl vedoucí Střediska Samaritán pro lidi bez domova Petr Prinz.

Olomoucká Charita
Olomoucká Charita
Více fotek
  • Olomoucká Charita autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2142/214106.jpg
  • Městská policie kontroluje bezdomovce pod mostem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2142/214107.jpg