Rutinní oprava kaple odhalila vzácné malby

Hradec Králové – Královéhradečtí památkáři odkryli v nenápadné kapličce uprostřed sídliště historickou nástěnnou výzdobu, desítky let překrytou nánosem několika vrstev barev. Běžná oprava barokní kapličky nedávala tušit žádnou zajímavost. Před vymalováním vnitřních stěn ovšem pro jistotu, aniž by museli, přistoupili památkáři k restaurátorskému průzkumu.

„V jedné ze sond se začala rýsovat tvář mladíka. Předpokládali jsme, že by to mohl být anděl, což se nám i potvrdilo,“ popisuje první chvíle překvapení vedoucí Odboru památkové péče v Hradci Králové Jan Falta. Andělé nakonec byli dva, k nim postupně přibyla Panna Maria s Ježíškem pod modrou kopulí se zlatými hvězdami. „Jde o malby jednak původem z baroka, jednak z poloviny 19. století,“ dodává Falta.

Odborníky překvapilo, že mezi složky maleb patří i na svoji dobu velmi drahý pigment. Podle Faltových slov svědčí objevená výzdoba o významnosti poutního místa v minulosti. Památkáři říkají, že v Hradci Králové zatím nic podobného neobjevili a zřejmě už ani neobjeví. „Myslím, že tu nemáme obdobný objekt, který by skrýval takovou malbu,“ dodává Falta.

Interiér kaple
Interiér kaple
Více fotek
  • Interiér kaple autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2143/214290.jpg
  • Nástěnná malba v královéhradecké kapli autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2143/214292.jpg