Hořičtí studenti bojují proti zrušení čtyřletého gymnázia

Hradec Králové – Studenti hořického gymnázia se dnes vydali do Hradce Králové vyjádřit svůj nesouhlas s rozhodnutím kraje, který nařídil zrušení čtyřletého oboru na Gymnáziu a SOŠ v Hořicích. Ani tři stovky studentů, kteří dnes dorazili na krajský úřad, ale zastupitele nepřesvědčily, že by měli rozhodnutí krajské rady přehodnotit.

Krajští zastupitelé dnes hlasovali o návrhu zastupitelky Martiny Berdychové (SNK-ED), který požadoval přehodnocení usnesení rady o zrušení čtyřletého oboru v Hořicích. Jednání se zúčastnily i tři stovky protestujících, kteří s rozhodnutím kraje nesouhlasí. Zastupitelé ale kraj podrželi, když návrh Martiny Berdychové nepodpořili. 

Kraj obhajuje zrušení čtyřletého oboru na gymnáziu v Hořicích tím, že střední školy se potýkají s úbytkem žáků, a tak je nutné je reformovat. „Počty studentů na středních školách se snižují, v roce 2013 bude v hradeckém kraji o 20 procent studentů méně než nyní, kraj na to musí reagovat,“ prohlásil na jednání zastupitelstva hejtman Lubomír Franc (ČSSD). „Kraj nechce jít cestou, že by školy rušil, nebo slučoval. Volí proto tento způsob, když se na některých školách neotevřou v prvním roce některé třídy,“ vysvětluje mluvčí kraje Jiří Hošna.

Z petice proti zrušení čtyřletého oboru na Gymnáziu a SOŠ v Hořicích:

„Vážený pane hejtmane, vážení zastupitelé, nedopusťte, aby momentální ekonomické důvody vedly ke snížení kvality vzdělání a negativně poznamenaly úsilí studentů a pedagogů, kteří sice nevytvářejí materiální hodnoty, ale hodnoty mravní a duchovní v celé této oblasti.“ 

Plné znění najdete ZDE.

V praxi bude krajské rozhodnutí vypadat tak, že současní studenti čtyřleté gymnázium dokončí, ale nový ročník se v září neotevře. Na škole tak zůstane pouze osmiletý obor a čtyřletý sociálně správní obor. Podle zástupkyně ředitele Evy Slámové tím škola přijde o čtvrtinu tříd.

A to se nelíbí studentům ani představitelům gymnázia. Obávají se, že škola kvůli tomu bude muset omezit vzdělávací plán. Studenti by také neměli možnost volby volitelných předmětů a jazykových seminářů.

Sepsali proto petici, v níž se píše, že rozhodnutí kraje je nesmyslné především proto, že všechny obory jsou na škole naplněné a je o ně mezi uchazeči zájem. Proti záměru kraje už 17. listopadu protestovaly v Hořicích stovky lidí, dnes se studenti vydali přímo do krajského města.

Představitelé školy již dříve upozorňovali na to, že s nimi kraj o zrušení čtyřletého oboru vůbec nejednal. Někteří studenti si proto dnes symbolicky zalepili ústa lepicí páskou. „Závažné změny nebyly nikdy s ředitelstvím školy adekvátně projednány,“ zopakoval dnes přímo na zasedání zastupitelstva v prohlášení učitel gymnázia Jiří Slezák. Požádal proto kraj o možnost dalších jednání. „Věříme tomu, že pokud nás školský výbor přizve k jednání, najdeme přijatelné řešení pro obě strany,“ uvedl Slezák. 

V případě, že se hořičtí studenti a učitelé s krajem nedohodnou, chce se ještě gymnázium obrátit s prosbou na město, které by mohlo pomoci školu financovat.

Královéhradecký kraj příští školní rok plánuje neotevřít celkem 17 tříd na různých středních školách, chce tak hlavně ušetřit finance. A s rušením středních škol počítá i ministr školství Josef Dobeš, který včera se svým plánem seznámil hejtmany. Žáků je podle Dobeše málo a provoz poloprázdných tříd je zbytečně nákladný. Snížení počtu škol by navíc podle ministra mohlo dopomoci ke snazšímu získávání peněz z evropských fondů. Hejtmani ministerstvu vyhoví, mají ale podmínku, že stát místo zrušených veřejných škol nepovolí vznik soukromým vzdělávacím zařízením.