V Teplicích kritizují „chodníkový“ zákon

Teplice - Už druhou zimu se řídí zimní úklid takzvaným „chodníkovým zákonem“. Je to novela zákona, kterou prosadil teplický primátor Jaroslav Kubera. Podle ní za případné úrazy chodců nezodpovídají majitelé domů, ale obce. Kritici však tvrdí, že právě kvůli tomu jsou teď chodníky v horším stavu než dřív.

Teplický primátor Jaroslav Kubera by ve městě nejraději prosadil novou značku: Zákaz vycházení pro každého, kdo chodí zimě v polobotkách nebo se brodí sněhem s francouzskými holemi. Reaguje tak na kritiku za to, že prosadil tzv. „chodníkový“ zákon, který už nenutí majitele domů uklízet před svým prahem. Lidé to přijímají s rozpaky i s rozhořčením. „Chodníky nejsou uklizené, je to na zabití,“ rozhořčuje se jeden z obyvatel Teplic. „Špatně se v tom jezdí s kočárkem,“ dodává mladá maminka. 

Podle lidí z Teplic neuklizených chodníků přibylo. Podle teplického primátora nikdo nemůže čekat, že všechny chodníky budou čisté hned potom, co napadnou tuny sněhu. „Nejdřív je nutné zajistit městskou dopravu, komunikace první třídy a teprve pak přijde řada na čtvrti, které jsou na okraji města,“ vysvětluje priority primátor Jaroslav Kubera. „Tři dny hlásí, že bude dvacet centimetrů sněhu. Všichni to věděli, a ráno se nikdo nikam nedostal,“ argumentuje jeden z místních. 

Teplický primátor odmítá i názor, že pro města je lepší, když zaplatí za případné úrazy chodců než za drahý zimní úklid. „To v žádném případě. Alespoň Teplice taktiku “radši pojišťovna než úklid„ nehrají,“ zdůrazňuje Jaroslav Kubera.   

Podle zjištění ČT je i v dalších českých regionech stav chodníků podobný jako v Teplicích. Převažuje přitom názor, že většina radnic už čeká na ohlášenou oblevu.