Kvůli mrazům praskalo v Plzni a okolí potrubí

Plzeň - Tři havárie vodovodního potrubí kvůli nočním mrazům řeší pracovníci Vodárny Plzeň. Největší se stala v Plzni na Doubravce ve Hřbitovní ulici, kde prasklo větší potrubí o průměru 350 milimetrů, další porucha postihla Janáčkovu ulici v Plzni-Bolevci a nedaleké město Třemošná, kde voda vytéká z prasklé roury na vozovku poblíž železničního přejezdu a obchodu Lidl.

„Havárie ve Hřbitovní nepostihla žádnou firmu ani dům. Voda vytéká na komunikaci, kterou jsme museli nechat uzavřít,“ uvedl mistr provozu vodovodů Vodárny Plzeň Rudolf Sazama. Vzhledem k tomu, že se jedná o pracnější poruchu, opraví vodárna potrubí až v pondělí dopoledne. Při odstraňování problému nastanou podle Sazamy krátkodobé výpadky v dodávce vody pro občany i firmy. Vozovka je uzavřena v délce 100 metrů u sokolovny „U Havránků“. Voda vyvěrá na komunikaci z nedalekého kanálu.

Podle Sazamy byla sobota bez problémů. Vodárna, dodavatel pitné vody pro Plzeň a okolí, řeší v současných mrazech v průměru tři až čtyři poruchy denně. V případě značného nárůstu počtu má dohodnuty posily externích firem, ale zatím vše stíhá s vlastními pracovníky.

Trvající mrazy způsobují zamrzání půdy stále hlouběji. Pokud je v zemi více vody, zemina zamrzá a tlačí na potrubí, které může prasknout. Více poruch se ale zřejmě objeví v následujících dnech, kdy má podle meteorologů přijít mírné oteplení. Vinou změn teplot vznikají na potrubí nadměrné tlaky a zemina kolem roury se pohybuje.