Liberec dluží přes dvě miliardy

Liberec – Finanční stav Liberce je daleko horší, než čekalo nové vedení tamní radnice. Město nadělalo dluhy přes dvě miliardy korun. V příštím roce proto omezí investice.

Už teď je ale jasné, že chybí i na běžný provoz města. Celkem Liberci pro příští rok schází 600 milionů korun.

Podle primátora Liberce Jana Korytáře (Změna pro Liberec) město za předchozí vlády ODS příliš rozhazovalo a nemyslelo na budoucnost. „U příjmů z prodeje majetku očekáváme velký pokles,“ říká finanční náměstek primátora Jaromír Baxa (Změna pro Liberec).

Bývalá politická reprezentace se brání, že výsledky hospodaření nezkreslovala a každý zastupitel věděl, na čem město je. Mezi nejkontroverznější investice patří výstavba multifunkční haly, na kterou si město také půjčilo. Celkem vydá na splátky úvěrů 170 milionů ročně, z toho 100 milionů jsou úroky.

Zastupitel Liberce a bývalý primátor Jiří Kittner (ODS) se nechal slyšet, že překvapení nového vedení je zvláštní, když sedělo předchozí čtyři roky v zastupitelstvu. Situaci by prý měli znát. To potvrdil i zastupitel Liberce a neúspěšný kandidát na primátora Tomáš Hampl (ODS).

Podle odhadů chybí Liberci kolem 600 milionů korun. Jakým způsobem nové vedení města peníze sežene nebo ušetří, se zatím neví. Radní chtějí připravit návrh rozpočtu ještě tento měsíc a do konce roku by ho měli schválit i zastupitelé. Podle opozice si ale nové vedení příliš věří a rozpočet nestihne.