Ledová masa, která zacpala Otavu, povolila

Velké Hydčice (Klatovsko) - Nahromaděné kry, které na Klatovsku spolu s mokrým sněhem a tříští v úterý ucpaly koryto Otavy, se daří mohutnému bagru odstraňovat. Během dne stroj uvolnil zhruba přes 800 metrů toku, když dlouhým ramenem ze břehu rozbil nahromaděnou bariéru. Díky narušení ledu se dala sama do pohybu masa ledové bariéry a odplouvá po toku. O nasazení bagru rozhodla povodňová komise poté, co se ve středu nepovedlo prorazit kry těžkým obojživelným vozidlem hasičů.

Ledové kry už propluly bez větší škody Velkými Hydčicemi i blízkými Horažďovicemi. Voda, která se kvůli zablokovanému korytu v Hydčicích vylila do luk a zahrad a ohrozila desítku domů, se vrací do koryta. Nezpůsobila větší škody, potvrdil starosta Velkých Hydčic Jaroslav Portášik.

„Ještě menší, ne moc významná část ker se zastavila v Horažďovicích. Budeme ji s pracovníky povodí sledovat, a pokud se neuvolní sama, zítra bychom na ni nasadili techniku a rozbili ji,“ popsal horažďovický starosta Karel Zrůbek. Radnice totiž nechce riskovat, že by kry s příchodem ochlazení přimrzly. Při dalším oteplení by se pak časem mohly opět stát hrozbou. Podle pracovníků Povodí Vltavy se větší masa uvolněných ker a sněhu zastavila na Otavě u Katovic. I zde budou situaci monitorovat, případně v pátek nasadí bagry.

Ve Velkých Hydčicích uvolnil mohutný bagr během dne odhadem přes 800 metrů toku, když dlouhým ramenem ze břehu po pětihodinové práci rozbil nahromaděnou bariéru. Začal pracovat asi dva kilometry pod vesnicí v místě, kde ledová bariéra končila a kde ve středu pracoval i pásový obojživelník. Díky narušení ledu se pak dala mohutná masa sama do pohybu. V některých místech dosahovala ode dna až téměř čtyřmetrové výšky.

Bagr po uvolnění toku ještě rozbíjí kry nahrnuté místy ve velkých vrstvách na břehu mimo tok. V obci zatím setrvá. „Bagr tady bude zůstávat, má zajištěné ubytování, zůstane nám k dispozici,“ řekl hydčický starosta Jaroslav Portašík.

O nasazení bagru rozhodla povodňová komise poté, co se ve středu nepovedlo prorazit kry těžkým obojživelným vozidlem hasičů. Síla ledové krusty v kombinaci se silným proudem byla nad jeho síly. Hasiči s ním alespoň ve středu uvolnili prostor nad Prácheňským jezem, aby mohly kusy ledu přes něj. Pokud by se dnes řeka neuvolnila, byly dojednané další dva asi šedesátitunové bagry s dlouhými rameny do Hydčic a i stroje pro případný zásah v Horažďovicích. Část ker se tam nahromadila u ledu na řece. Místní měli obavy z ohrožení zahrádkářské kolonie. Kry se ale pak samy uvolnily a odpluly ještě před příchodem celé velké bariéry od Hydčic.

/*json*/{"map":{"lat":49.316841950234,"lng":13.689651489258,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.298710514288,"lng":13.668022155762,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/