Nad Dětský domov v Horním Slavkově pověsili radní Damoklův meč

Horní Slavkov - Zástupci Horního Slavkova na Sokolovsku připravují petici, ve které žádají krajské politiky, aby ve městě nerušili dětský domov. Podle hejtmana zatím nic není rozhodnuto, o budoucnosti ústavů se chystá vedení kraje teprve jednat. Domov v Horním Slavkově má více než padesátiletou tradici, některé děti v něm žijí i 15 let. Starostka Jana Vildumetzová (ODS) si neumí představit, že se domov zavře a děti skončí v různých koutech Karlovarského kraje.

„Zrušit dětský domov je srdeční záležitost. Krajský úřad by to měl ještě velice zvážit,“ vzkazuje radním starostka Horního Slavkova. Karlovarský psycholog Karel Moravec přidává vlastní stanovisko: „Pro dotyčné děti je to stejné, jako když jim zničíte domov.“ Jedním z důvodů, který k myšlence na zrušení domova vede, je vybavení kuchyně a toalet v dětském domově. Nesplňují už totiž přísné hygienické normy. Dům jako jediný z šesti krajských zařízení v minulosti nikdy neprošel celkovou rekonstrukcí.

Ředitel domova Vidor Mandelík chce udělat vše pro to, aby děti v Horním Slavkově zůstaly. Pohnutky krajských politiků ale chápe. „Bohužel daná přestavba obnáší 20 až 25 milionů, což není málo. My chápeme, že kraj v současné situaci peníze nemá,“ řekl pro ČT ředite Mandelík.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného (ČSSD) ještě není rozhodnuto, který ústav kraj v případě rušení zavře. Horní Slavkov je jediný dětský domov na Sokolovsku. Podle hejtmanových slov radní v současnosti ještě zjišťují podrobnosti, zda třeba děti pocházejí ze Sokolovska, nebo jestli třeba mají možnost dojíždět do jiných dětských domovů.

Zástupci kraje také říkají, že podle nových pravidel by děti měly vyrůstat v menších skupinkách a ne ve velkých domovech. „Postupně dojde k tomu, že některá ta zařízení nebudou mít nakonec žádné děti,“ shrnuje ve stručnosti představu hejtman Novotný. O budoucnosti dětských domovů budou jednat krajští radní s řediteli 20. prosince.

Vidor Mandelík
Vidor Mandelík
Více fotek
  • Vidor Mandelík autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2166/216599.jpg
  • Dětský domov v Horním Slavkově autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2166/216595.jpg