Liberecký kraj varuje, že jsou ohroženy sociální služby

Liberecko – Ministerstvo práce a sociálních věcí příští rok přispěje na sociální služby v Libereckém kraji částkou o 25 milionů korun nižší než letos. Odpovídá to ročnímu rozpočtu jednoho domova důchodců a dětského stacionáře dohromady. Ministerstvo to vysvětluje vládními škrty. Podle kraje jsou tak ohroženy domovy důchodců, ústavy a stacionáře, chráněné dílny i terénní péče.

Na sociální služby v Libereckém kraji stát příští rok pošle 245 milionů korun – o 8 % méně, než vloni. Kraj naopak přidává, přesto půjde na sociální služby nejméně peněz za posledních pět let. Radní Libereckého kraje pro sociální věci Pavel Petráček (ČSSD) potvrdil, že na rozvoj služeb v kraji není.

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová informovala, že příspěvky byly sníženy ve všech krajích. Celková částka, kterou ministerstvo obdrželo, se prý snížila o 11 %. Domovu důchodců v Českém Dubu už letos chyběly na provoz čtyři miliony korun, zhruba pětina rozpočtu. Část ušetřil, zbytek doplatil kraj. Donekonečna ale podle vedení domova šetřit nejde.

Podle ministerstva musí hledat úspory kraje i obce, navrhuje také zvýšit příjmy poskytovatelů služeb. „To lze provést například s valorizací důchodů, která proběhne od 1. ledna příštího roku,“ nechala se slyšet Viktorie Plívová. Radní Libereckého kraje pro sociální věci Pavel Petráček (ČSSD) dodal, že příspěvek na péči v prvním stupni byl také snížen, ze dvou tisíc na 800 korun.

Liberecký kraj teď řeší otázku, jestli ubrat všem stejně, nebo některé služby obětovat a ty nejpotřebnější zachovat ve stejném rozsahu a kvalitě jako doposud.