Hasiči na Liberecku šetří, budou propouštět

Liberec - Hasiči na Liberecku budou muset v příštím roce omezovat své stavy. Podle plánu má odejít dvanáct profesionálů ve službě a k tomu šest úředníků. Od státu totiž dostanou příští rok až o třetinu peněz míň než letos. Na provozních nákladech musejí ušetřit šest milionů korun. A to je velký problém, který může hasiče ohrozit existenčně. Zároveň se sníží stupeň ochrany celého regionu.

Každá z devíti stanic v kraji přijde na každé směně o jednoho hasiče. To je podle krajského ředitele nejbolestnější úsporné opatření. Laicky řečeno, k zásahům bude jezdit míň hasičů a ti, co zůstanou, budou mít víc práce. „Jeden příslušník nás vyjde v rámci úspor na pět set tisíc korun, takže matematika je jasná. Protože mi chybí zhruba šest milionů korun v rozpočtu, tak musím propustit dvanáct hasičů,“ vypočítává náměstek pro ekonomiku Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdeněk Borovička. „V rámci okresu Semily si s tím těžko poradíme. Již dnes máme podstav a ještě musíme propustit tři hasiče,“ popisuje situaci na Semilsku ředitel územního odboru Semily Jiří Kovalský. „Toto propouštění ohrozí bezpečnost a akceschopnost zásahu,“ domnívá se hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Změní se i taktika výjezdu. Dřív jezdila k větším požárům i záložní třicetitunová cisterna pro případ, že by se požár nečekaně rozšířil. Teď si hasiči její nasazení rozmyslí. „Operační středisko bude důsledněji vytěžovat lidi, kteří nám nahlásí nějakou mimořádnou událost. Pokud rozsah události nebude velký, vyjede k ní pouze základní technika,“ informuje ředitel hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Roman Hlinovský. „Budeme muset pečlivě zvážit, jakou techniku a kolik jednotek vyšleme,“ dodává jeho náměstek Jaromír Lebeda.  

Šetřit se ale bude muset i na jiných položkách. Například na investice dostanou hasiči na Liberecku jeden milion Kč. Ubude hasičských cvičení a nevytvoří se rezerva pro mimořádné situace. Zároveň hasiči přijdou o stravenky. Nebude ani na nová auta. Průměrné stáří požárních vozidel je přitom třináct a půl roku. Nejstarší cisterně je dokonce přes třicet let.