Ministerstvo „přebilo“ starostu a nařídilo dřívější termín ustavujícího zastupitelstva

Františkovy Lázně – Ministerstvo vnitra stanovilo termín ustavujícího zastupitelstva ve Františkových Lázních na 22. prosince. Využilo tak své pravomoci, jelikož dosluhující starosta Ivo Mlátilík svolal zastupitele až na 12. ledna. To ovšem ministerstvo považuje za nepřijatelné. Komunální volby se konaly v půlce října, kvůli stížnostem na jejich průběh ovšem soud jejich výsledky definitivně potvrdil až 18. listopadu. Od tohoto dne pak běžela 15denní zákonná lhůta, do které musí starosta zastupitelstvo svolat, což ovšem neudělal.

Komunální volby se konaly v půlce října, kvůli stížnostem na jejich průběh ve Františkových Lázních ovšem soud jejich výsledky definitivně potvrdil až 18. listopadu. Od tohoto dne pak běžela 15denní zákonná lhůta, do které musí starosta zastupitelstvo svolat, což ovšem Mlátilík 3. prosince neudělal.

Zvolení zastupitelé by se měli sejít až 12. ledna. Podle Mlátilíka, který se do zastupitelstva dostal za stranu Sdružení místních, je na vině neustálá absence některého z nich: „Tak je to pro neustále odjíždění kohosi na dovolenou, a protože je nás v zastupitelstvu jedenáct – pět proti šesti – tak by bylo dobré, aby se ho zúčastnili všichni zastupitelé.“ Ministerstvo vnitra jej proto zastoupilo a stanovilo termín samo.

Odůvodnění ministerstva vnitra:

„Toto datum nerespektuje aktuální vůli voličů - občanů města Františkovy Lázně, kteří pro již plynoucí volební období svěřili mandát nově zvolenému zastupitelstvu města, jehož činnost je třeba vzhledem k uvedenému zahájit v nebližším možném termínu. Vzhledem k tomu, že konání ustavujícího zasedání zastupitelstva města v nejbližším možném termínu nebrání žádná překážka, shledalo ministerstvo vnitra starostou určený termín dne 12.1.2011 za nepřijatelné oddalování zahájení činnosti vrcholného orgánu města, které vzešlo z vůle občanů města Františkovy Lázně.“

Nově zvolení zastupitelé kritizují Mlátilíka už od počátku. Starosta prý pohrdal zákony a schválně svolání nového zastupitelstva zdržoval. Jeden z nově zvolených zastupitelů František Šnajdauf uvedl, že budou všechny starostovy kroky analyzovat právníci, protože byly možná neoprávněné. Sám Mlátilík se hájí tím, že zákon neporušuje a je ve prospěch města, aby jeho vedení dokončilo rozdělanou práci.

Ivo Mlátilík:

„Jsme připraveni toto ustavující zasedání napadnout u Ústavního soudu.“

Dosluhující starosta také zpochybňuje oprávněnost svolání zastupitelstva ministerstvem. „Postupovali jsme přesně podle metodického pokynu ministerstva. Je otázkou, které jednání bude platné, to svolané řádně starostou, nebo to, které nařídí ministerstvo? Je možné, že se kvůli tomu obrátíme i na Ústavní soud. A pokud by pak soud rozhodl, že ministerstvo tuto pravomoc nemělo, bylo by možné zpochybnit všechna rozhodnutí nového zastupitelstva,“ podotkl Mlátilík. Podle něj se také zastupitelé dosavadní koalice zastupitelstva 22. prosince nezúčastní.

Podle Mlátilíkových odpůrců stojí za licitacemi s vyhlášením termínu ustavujícího zastupitelstva skutečnost, že Mlátilíkova strana podzimní volby prohrála. V jedenáctičlenném zastupitelstvu má však vítězná Občanská demokratická strana pouze těsnou většinu hlasem Františka Šnajdaufa ze sdružení Alternativa. I ten nicméně Mlátilíka kritizuje. Ve chvíli, kdy by dosluhující starosta získal hlas ve svůj prospěch, na radnici zůstane.