V Hrádku nad Nisou zachránili již odepsanou školku

Hrádek nad Nisou (Liberecký kraj) – V Hrádku nad Nisou na Liberecku otevřeli po čtyřech měsících mateřskou školu, kterou v srpnu tohoto roku zasáhla blesková povodeň. Velká voda tehdy zničila kuchyň s jídelnou, šatny a sebrala veškeré vybavení z přízemí. Na radnici města původně uvažovali o tom, že postaví školku novou. Času však bylo málo a míst v ostatních školkách taky, proto se v Hrádku nakonec rozhodli pro opravu. Budova, která byla postavena v padesátých letech minulého století, tak prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Druhého dne po bleskové povodni, 8. srpna, byla Mateřská škola v Hrádku nad Nisou Doníně vzdálená od břehu 25 metrů. Dům stojící naproti byl silně podmáčený a samotná školka dopadla podobně. Voda tu sahala metr sedmdesát vysoko. „Byla to hrůza, už bych to nikdy nechtěla zažít. Všechno tady bylo okopané na cihlu, bylo to opravdu staveniště,“ vzpomíná ředitelka MŠ Donín Martina Broschinská a místostarosta města Josef Horinka (nez.) doplnil: „Školka byla totálně nasáklá, nějakou dobu jsme ji nechali vysychat. Ty čtyři měsíce nebyla až tak dlouhá doba na odstranění takových škod, jaké ve školce byly.“ Radnice dokonce uvažovala, že v Doníně postaví školku novou. Umístit 60 dětí do tří zbylých mateřinek by ale byl problém. Vytopený objekt se proto opravil. „Hlavní roli hrál čas. Výstavba nové školky by v podstatě znamenala na několik let jednu ze školek zcela uzavřít, což jsme udělat nemohli,“ uvedl starosta Hrádku Martin Půta (SLK).

Oprava přišla na milion sedm set tisíc Kč, přispěli i dárci. Například Konto Bariéry věnovalo přes 400 tisíc Kč. „Byli jsme poměrně dobře pojištěni, takže velkou část těch oprav zaplatila pojišťovna. Ale zhruba dalšího půl milionu korun jsme dostali od dárců, kterým bych rád ještě jednou poděkoval,“ dodal Martin Půta.

Mateřská škola funguje v místě od padesátých let. Za tu dobu byla vytopena několikrát, následky letošní velké vody však byly nejhorší.

/*json*/{"map":{"lat":50.854336,"lng":14.843706,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.854336,"lng":14.843706,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
V Hrádku nad Nisou na Liberecku otevřeli mateřskou školu, kterou zasáhla blesková povodeň.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24