Cheb už může hospodařit se svým majetkem

Cheb (Karlovarský kraj) / Bavorsko – Německý soud po dvaceti letech konečně uznal, že město Cheb může hospodařit se svým lesem v Bavorsku. Ten je dosud v nucené správě spolkových úřadů. Podle některých právníků je to průlomové rozhodnutí. Majetkové nároky Chebu soud v Regensburgu sice uznal již před téměř deseti lety, město však doposud nemohlo se svým majetkem hospodařit. Přestože verdikt německého správního soudu ještě nenabyl právní moci, panuje jistota, že si město bude chtít les ponechat.

Celkem 620 hektarů lesa a několik nemovitostí v Bavorsku patří Chebu od roku 1927. Město ale zatím nemohlo se svým majetkem hospodařit, les je v nucené správě spolkové vlády. Její zrušení však nyní nařídil soud v bavorském Regensburgu. Na takovou zprávu Cheb čekal od začátku 90. let. „Konečně! Je to možná poslední takový pomníček mezi Českem a Německem, teď už může začít krásná spolupráce,“ uvedl bývalý starosta Chebu Jan Svoboda (ODS) a právní zástupce města Cheb advokát Jaroslav Svejkovský doplnil: „V době, kdy byla nucená správa uvalena, mělo to chránit majetek. Po pádu železné opony se to najednou stalo přítěží a začalo to vadit výkonu vlastnického práva. Ten soud byl právě o tom.“

Přestože rozsudek zatím nenabyl právní moci a není jasné, jestli se proti němu Německo odvolá, právníci jej označují za průlomový. Mohl by to být i precedens pro další česká města a obce s majetkem v Bavorsku. „V podstatě je to i naplnění Lisabonské smlouvy, že jsme všichni rovnoprávnými členy Evropské unie,“ dodal Jaroslav Svejkovský. Chebští radní teď přemýšlejí, jak s majetkem v hodnotě asi 5 milionů eur naloží. Prodat les a pozemky ale podle starosty nechtějí. „Buď by si tam město vykonávalo správu prostřednictvím vlastní lesní společnosti, nebo bychom to svěřili nějakému subjektu,“ vysvětlil starosta Chebu Pavel Vanoušek (ČSSD).

Jediné, co zatím radnice prodá, je hájenka, kterou si koupí její dlouholetí nájemci manželé Kunzovi. Kupní smlouvu již dříve schválili zastupitelé, německý katastrální úřad ale zatím odmítl vlastníka přepsat.

/*json*/{"map":{"lat":50.077787,"lng":12.375782,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.077787,"lng":12.375782,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Německý soud uznal, že město Cheb může hospodařit se svým lesem v Bavorsku.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24