Na Plzeňsku chybí dárci krve

Plzeň - Plzeňský kraj se dlouhodobě potýká s nedostatkem krve. Transfuzní stanici v Plzni chybí do optimálního stavu tisícovky dárců. Krev se sem musí dovážet z jiných regionů. Kraj proto hledá cesty, jak do transfuzních stanic přilákat nové, především mladé, dárce krve. Právě studentům je určena akce „Fakultní pijavice“.

V Plzni je aktuálně zhruba deset tisíc pravidelných dárců. Transfuzní stanice nestačí pokrýt potřeby všech zdravotnických zařízení. Enormní množství krve putuje především do fakultní nemocnice. „Žádáme o pomoc i jiná transfuzní zařízení. Krev si pro naše potřeby musíme nakupovat,“ informuje primářka Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Růžena Herynková.

Nemocnice potřebují stabilní důvěryhodné lidi, kteří se dostaví v případě potřeby. To je důležitější než samotný počet registrovaných dárců. „Při odběrech využíváme v podstatě stále stejné dárce a je na čase mít dárce nové,“ říká lékařka Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Mája Švojgrová.

Navíc dárci v Plzni stárnou a transfuzní stanice potřebuje především novou mladou krev. „Dříve nebo později budeme muset starší ročníky dárců krve vyřadit a musí nastat přirozená obměna,“ připomíná doktorka Švojgrová.

Pomoci mají pravidelné akce pro veřejnost. Podle primářky Herynkové opakovaně darují krev především studenti, chodí i lidé z různých podniků. „Toto je druhá akce v pořadí. Na tu první přišlo sto dvacet tři lidí,“ uvádí organizátor akce „Fakultní pijavice“, student Lékařské fakulty UK v Plzni Petr Skála. „Naposled přišlo dvacet nových dárců, dnes jich je zatím šest,“ dodává jeho kolegyně a studentka medicíny Jana Michalová.

V celé republice darovali loni krev průměrně jen tři lidé ze sta. Aby měly nemocnice krve dostatek, muselo by být mezi dárci šest až sedm procent obyvatel. V Česku je přitom aktuálně dvě stě osmdesát tisíc registrovaných dárců.