Zásobovací vozy dojely do cíle i dnes

Praha/Jihlava - Zaváté a zledovatělé silnice ohrožují zásobování malých vesnic potravinami. Přes nepřízeň počasí a často nebezpečné náledí se přesto čerstvé pečivo dnes dostalo i do těch nejzapadlejších končin Vysočiny. Bez potíží proběhlo i zásobování ve středních Čechách. Často bezejmennými hrdiny se tak stávali řidiči zásobovacích vozů, kteří mají hlavní zásluhu na tom, že se zboží dostalo včas na místo určení.

Je čtvrtek, půl šesté ráno a na teploměru  -13 °C. Silnice je pod ledem a uježděným sněhem. Kdyby Alois Homolka s pekařským vozem uvízl v závěji, zůstali by bez chleba nejenom v prodejnách potravin, ale třeba i v domově důchodců nebo v základní škole Větrný Jeníkov. „Někdy ztratím patnáct až dvacet minut, někdy i půl hodiny, ale to se toleruje, protože všichni vědí, jak to teď na Vysočině vypadá,“ říká řidič pekařského vozu Alois Homolka.

Pojem zapadlá vesnice se dá v případě zimy na Vysočině vykládat dvěma způsoby – buď sněhem, nebo na mapě. Ve vesničkách kolem Větrného Jeníkova platí obojí, ale pekaři sem zatím vždy dorazili včas. Voňavé a křupavé pečivo dorazilo jen s mírným zpožděním také do vesničky Smrčná. „Řetězy za těch třiadvacet let, co tady jezdím, jsem nikdy nenasazoval, vždy jsme dojeli,“ zdůrazňuje Alois Homolka.

David Macek zase zásobuje pečivem obchody ve středočeských obcích. Vyráží každé ráno ve čtyři hodiny z Benátek nad Jizerou. Po včerejších problémech kvůli navátému sněhu měl obavy ze zpoždění, dnes ráno už ale projel bez potíží. „Musí se jezdit pomalu, protože je zima, ale teď už to bylo dobré. Nikde nebyl nafoukaný sníh, cesty byly prohrnuté,“ pochvaluje si řidič Merhautovy pekárny David Macek.

Podle posledních informací silničářů jsou ve Středočeském kraji s opatrností sjízdné všechny cesty.