Ostravské divadlo končí rok s dírou v rozpočtu

Ostrava – Národní divadlo moravskoslezské jde do nového roku s dvacetimilionovou ztrátou. Jedná se o částku, o kterou město divadlu snížilo dotace, přestože je předtím ostravská scéna měla slíbené. Magistrát tvrdí, že na začátku příštího roku pošle do divadla kontrolu, a pokud nenajde žádné vážné chyby, peníze NDM dostane z nového rozpočtu.

Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské Autor: Vojtěch Bartek / Josef Hradil

Čtyři soubory Národního divadla moravskoslezského letos nabídly osmnáct premiér. Diváci za vstupenku zaplatili v průměr 118 korun, o dvacet více než loni. Málokdo ale věděl, že divadlo hospodaří s podstatně méně penězi, než plánovalo. „Rozpočet pro rok 2010 byl městem radikálně zkrácen fakticky o 12,5 procenta, což dělá dvacet milionů korun,“ potvrdil ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Už na začátku května upozornil na nižší dotace ostravskou radnici, jakožto svého zřizovatele, dopisem. „Dělaly se rozpočtové úpravy, takže nebylo realizovatelné, aby se pokryly, proto se dokrývaly příspěvkové organizace v oblasti kultury částkami okolo milionu,“ vysvětlila náměstkyně ostravského primátora Simona Piperková.

Ostravští zastupitelé včera schválili, že divadlo dostane mimořádný třímilionový příspěvek na pokrytí nejnutnějších nákladů. Na začátku příštího roku pošle město do divadla kontrolu. „Bude prověřovat hospodaření divadla a řešit oprávněnost požadavku,“ uvedla Piperková.

O divadlo je v Ostravě zájem. Předplatné na novou sezonu si koupilo o sto lidí více a neklesl ani počet prodaných vstupenek. „Budu se snažit, aby rozpočet divadla byl na stejné výši jako letos, a pokusím se dokrýt i ztrátu,“ slibuje primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Divadlo Antonína Dvořáka
Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské
Autor: Vojtěch Bartek