Případ zraněných dívek z Neznašova policie uzavřela bez viníka

Neznašov - Zranění dvou dívek v Neznašově na Českobudějovicku po půl roce nemá viníka - policie nehodlá nikoho obvinit. Dívky v létě poranila větev, která se odlomila ze stromu. Podle posledního závěru vyšetřovatelů šlo pouze o nešťastnou náhodu, s tím však rodiče nesouhlasí. Podle jejich názoru mohla větev obě dívky zabít. Oficiální stížnost na práci policie však podávat nehodlají. Pro obě rodiny je případ uzavřený.

Téměř 100 kilogramů vážící větev se v městské aleji před půl rokem zřítila z osmimetrové výšky a spadla na bazén, ve kterém si obě dívky hrály. „Potopilo nás to pod vodu, pak jsem si už nic nepamatovala,“ uvedla po incidentu jedna z dívek. Rodiče zraněné dívky vytáhli z vody a zavolali záchranku. Jedna měla zlomenou ruku, druhá pochroumané koleno. Obě skončily v nemocnici. Policie po půl roce případ uzavřela. Důvod pro konkrétní obvinění však nenašla. „Jednalo se o nešťastnou náhodu. Zlomy u těchto dřevin bývají zcela výjimečné,“ uvedla mluvčí českobudějovické policie Regina Tupá.

Podle příbuzných byl hlavním viníkem vlastník stromů, tedy stát. Poranění dívek se prý dalo velmi snadno předejít – příslušní úředníci měli častěji objednávat firmu, která dřeviny prořeže. O odstranění těžkých a uschlých větví místní žádali tři roky. Výsledek policejního vyšetřování se jim proto vůbec nelíbí. „Policie vyšetřovala tak, že vlk se nažral a koza zůstala celá,“ komentoval příbuzný zraněných dívek Horst Lampert. Oslovení státní úředníci, kteří se o stromy starají, v reakci uvedli, že nebezpečné větve průběžně odstraňují.