Arcibiskup Duka přijal od skautů betlémské světlo

Praha – Světlo z jeskyně Narození Páně v Betlémě, Kristova rodiště, dnes v pražské katedrále svatého Víta převzal z rukou čtveřice mladých skautů pražský arcibiskup Dominik Duka. Za asistence primátora Bohuslava Svobody, starosty Junáka Josefa Výprachtického a dalších církevních hodnostářů jím zažehl svíci uprostřed chrámu a donesl ho k chrámovému betlému, kde zažehl svíci před jesličkami s Ježíškem. Ceremoniálu přihlížely asi dvě stovky lidí. Zítra budou skauti světlo rozvážet ve vlacích po celé republice.

Týden poté, co betlémské světlo přivezli čtyři skauti z Vídně do Brna, se plamínek začne po železnici šířit Českem. K mání bude v jednotlivých regionech na mnoha vlakových nádražích a na různých doprovodných akcích. Například Praha kvůli němu vypraví historickou tramvaj. S předstihem si ho v katedrále svatého Víta na Pražském hradě převzal arcibiskup Dominik Duka. „Světlo je základním prvkem života. Živel, který potřebujeme k tomu, abychom viděli, abychom se ohřáli. Bez tepla by nebyl život,“ uvedl pražský arcibiskup. Přivážet světlo zažehnuté ve starobylém chrámu Kristova narození v Betlémě je podle Duky novodobá tradice. Připomínat má Kristova slova, která o sobě řekl: „Já jsem světlo světa.“ Kristus byl podle Duky dlouho očekávaný nejenom Izraelity, ale i jinými národy Mezopotámie, jak o tom svědčí text na kamenné tabulce z knihovny Chammurapiho. „Kde se píše, že až dojde k setkání Jupitera se Saturnem v souhvězdí Ryb, narodí se král nového věku,“ dodal Dominik Duka.

Nápad šířit mezi lidmi plamen vznikl v roce 1986 mezi pracovníky rakouského rozhlasu. Odtud se zvyk rozšířil do pětadvaceti zemí. Do tehdejšího Československa se betlémské světlo na vánoční svátky dostalo poprvé v roce 1989. „Přivezli ho exiloví skauti, kteří skautovali během těch 40 let zákazu za hranicemi Československa. Od té doby se toho chopili brněnští skauti, kteří světlo vozí z Vídně už celých 20 let,“ prohlásil starosta Junáka Josef Výprachtický.

Video Reportáž Barbory Halbgebauerové
video

Reportáž Barbory Halbgebauerové

Betlémské světlo lze převzít i virtuálně, má totiž nově svůj profil i na sociální síti Facebook. Lidé budou moci také poslat vánoční přání s pamětním razítkem betlémského světla, razítka poskytne speciální přepážka České pošty v parčíku za radnicí na pražském Staroměstském náměstí.

/*json*/{"map":{"lat":50.09061,"lng":14.399903,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.09061,"lng":14.399903,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Světlo z jeskyně Narození Páně v Betlémě, Kristova rodiště, dnes v pražské katedrále svatého Víta převzal z rukou čtveřice mladých skautů pražský arcibiskup Dominik Duka.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24