České Budějovice byly bez vody

České Budějovice – Ranní havárie hlavního vodovodního potrubí v Českých Budějovicích způsobila ve městě problémy s dodávkou pitné vody i v dopravě. Voda totiž netekla ve velké části města a také namrzala na hlavní silnici na výjezdu směrem do Českého Krumlova. Na obnově dodávek vody pracovali montéři celé dopoledne.

V centru města, na sídlišti i v okrajové části dnes ráno lidé v Českých Budějovicích otočili kohoutkem a narazili na problémy. Z kohoutku tekla rezavá voda, a tak se mnozí museli spokojit s vodou balenou. Havárie trvala několik hodin. V areálu soukromé firmy v ulici Na Dlouhé louce prasklo hlavní vodovodní potrubí. „Porucha byla nahlášená v pět dvacet a zhruba za hodinu a půl byl tento poškozený úsek už odstaven,“ říká vedoucí provozního střediska firmy ČEVAK Ondřej Koupal. 

Několik hodin havárie také komplikovala silniční provoz. Část rušné silnice z Českých Budějovic do Českého Krumlova totiž pokryl led. „Komunikace byla částečně neprůjezdná, tvořilo se tady náledí a hrozilo nebezpečí smyku. Proto jsme požádali silničáře, aby místo řádně vysypali solí,“ uvádí mluvčí Krajského ředitelství PČR Jihočeského kraje Milan Bacura. 

V deset hodin ráno už havárii připomínala jen voda v příkopu. Silnice už byla bez ledu, takže omezení provozu už nebylo nutné. Protože havárie zastavila přívod pitné vody do celého města, museli vodohospodáři využít jinou větev hlavního vodovodu. Celé dopoledne pak ještě na mnoha místech odvzdušňovali potrubí. „Naši pracovníci budou poruchu odstraňovat minimálně celý den,“ naznačuje mluvčí firmy ČEVAK Jitka Kramářová.  

Přímo na místě poruchy byly panely a další stavební materiál. Proto se vodohospodáři k poškozenému potrubí dlouho nemohli dostat.