Nemocnice na Pardubicku skončí ve ztrátě

Pardubice - Nemocnici v Pardubicích by mohlo opustit až čtyřicet procent lékařů. Radní dokonce odvolali jejího ředitele Josefa Šimurdu kvůli špatnému hospodaření. Krajské zdravotnictví je v krizi. O pět zadlužených regionálních nemocnic projevil zájem soukromý investor. Ten by však dvě z nich zrušil a zbývající zreorganizoval. Hejtmanství však tento krok vylučuje.

Východočeskému zdravotnictví chybí peníze, moderní přístroje a chybět budou zřejmě i lékaři. Například nemocnice v Pardubickém kraji prožívají zřejmě nejhorší období za posledních dvacet let. Hejtman Martínek uznává, že zajistit zdravotní péči v regionu bude mimořádně obtížné, ne-li nemožné. „Pokud by mělo platit to, co máme signalizováno, tak budeme zajišťovat dokonce i akutní péči velmi těžce, prakticky ji nebudeme schopni zajistit,“ přiznává hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. 

Finanční ztrátě čelí všech pět krajských nemocnic. „Předpokládáme, že dvě z pěti nemocnic udrží plánovanou ztrátu, ostatní ji překročí,“ odhaduje radní Pardubického kraje zodpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová. 

Jen ztráta pardubické nemocnice se bude pohybovat kolem šedesáti milionů korun. Kraj proto odvolal jejího ředitele Josefa Šimurdu. O nemocnice v regionu má zájem řecký investor. Zároveň však dal najevo, že dvě z pěti krajských nemocnic by zřejmě zrušil. „My jsme schopni a připraveni nemocnice převzít a péči zreorganizovat,“ tvrdí jednatel společnosti Multiscan Jan Calta. 

Pardubický kraj však o tom, že by nemocnice dlouhodobě pronajímal, nebo dokonce prodal, neuvažuje. „Nepředpokládám, že by mohlo dojít k tak radikálnímu řešení,“ věří Markéta Tauberová. 

Na stabilizaci zdravotnictví v regionu potřebuje Pardubický kraj dvě miliardy korun, tyto peníze však nemá a zřejmě mít nebude.