Přetížené stromy v Krušných horách ohrožují běžkaře

Boží Dar – Horská služba v Krušných horách varuje běžkaře, aby byli na trasách vedoucích lesem velmi opatrní. Stromy jsou obalené sněhem a ve větrných poryvech se pod jeho tíhou lámou. Po poslední vánici nesou větve stromů na hřebenech Krušných hor stovky kilogramů sněhu.

Větrný poryv snadno zlomí přetížený strom, varují horští záchranáři. Lesní správce Božího Daru Karel Picura radí, aby běžkaři nejezdili v místech, kde se vyskytují vysoké stromy. Lámající se větve navíc vydávají typický zvuk, který by také měl být varováním. Většina běžkařů doporučení horské služby respektuje. Obalené stromy podle nich vypadají hrozivě.

Místostarosta Božího Daru Jaroslav Formáček odhaduje, že lesem vede více než třetina krušnohorských běžeckých tratí. Na západní straně Krušných hor, kde teploty vystoupily nad nulu, už lesní správci a hasiči z cest odstraňovali polámané stromy. V okolí Božího Daru se na oblevu připravují. Například správce Krušnohorské magistrály Daniel Rádl vozí v rolbě pilu.

Celkem se správci starají o více než 40 kilometrů běžeckých tratí. Kvůli bezpečnosti turistů je teď budou pravidelně kontrolovat.