Policisté bojují v Beskydech s jezdci na sněžných skútrech

Staré Hamry - Na kontrolu do Beskyd vyrazili policisté z Frýdecko-Místecka. V okolí Ostravice zjišťovali, jestli majitelé skútrů a sněžných čtyřkolek neporušují zákaz vjezdu do chráněných oblastí. V kontrolách chtějí pokračovat celou zimu, zvažují dokonce nasazení  vrtulníku.

Každý rok musí ochránci přírody v Beskydech řešit stejný problém - neukázněné jezdce na sněžných skútrech nebo terénních čtyřkolkách. Hluk strojů totiž ruší zvěř při zimním spánku. „Je tady řada chráněných druhů, které jsou na rušení citlivé, podobně jako na Šumavě tetřevi, jeřábci, je tady rys, pravděpodobně tady zimují a spí medvědi,“ potvrdil Jiří Lehký ze Správy CHKO Beskydy.

Proto v těchto dnech vyrazili policisté na svých sněžných skútrech do terénu kontrolovat, jestli jezdci zákazy dodržují, nebo mají k vjezdu do lesů povolení. „Oni nesmějí jezdit do zákazu vjezdu do lesa, přesto jezdí. Jezdí i volným terénem, dokonce jezdí i těmi nejpřísněji chráněnými územími a tam samozřejmě působí škodu,“ uvedl mluvčí Policie ČR Frýdek-Místek Ivan Žurovec. „Z naší strany mají povolenky pro skútry nebo pro sněžná vozidla opravdu pouze provozovatelé lyžařských areálů. Žádná soukromá osoba povolení nemá,“ zdůrazňuje Jiří Lehký.

Případů, kdy lidé vjíždějí na skútrech do zakázaných zón, přibývá, přestože jim za to hrozí až stotisícová pokuta. „V takovém případě jsme připraveni skútr zabavit a mít ho jako kauci pro případné vymáhání pokuty,“ varuje policejní mluvčí. Policisté chtějí v kontrolách pokračovat celou zimu a uvažují i o tom, že by na neukázněné jezdce na skútrech nasadila vrtulník.

Jezdec na skútru
Jezdec na skútru
Více fotek
  • Jezdec na skútru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2191/219064.jpg
  • Policisté na sněžném skútru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2191/219065.jpg