V Budějovicích znovu prasklo vodovodní potrubí

České Budějovice – Havárie vodovodního potrubí začala v Českých Budějovicích v sobotu a dnes postihla další ulici. Trubky podle správců vodovodního řadu praskají kvůli výkyvům počasí, kdy po mrazech přichází oteplení a zem se pohybuje a tlačí na rozvody. Opravy komplikují také dopravu.

Pohotovostní čety se snaží dostat k popraskanému potrubí. Dnes měnili jeho části například v Rudolfovské ulici. Bez pitné vody tady zůstaly čtyři domy. Lidé tak museli používat balenou. Pracovník společnosti ČEVAK Lubor Tomanec upřesnil, že dva domy nebyly obydlené.

Oprava zkomplikovala dopravu na frekventované křižovatce u viaduktu, po které denně projede několik tisíc aut. Mluvčí jihočeského policejního ředitelství Jiří Matzner informoval, že směrem z města se tvoří kolony, nicméně vozidla projíždějí. V sobotu kvůli havárii vody museli policisté omezit dopravu na hlavním tahu z Českého Krumlova. Potrubí tady roztrhl mráz.

Přesnou příčinu dnešní havárie vodohospodáři zatím neznají, pravděpodobně ji ale způsobilo znovu počasí. Radnice do nového potrubí za poslední čtyři roky investovala téměř miliardu korun. V některých částech města ale stále zůstávají pod zemí desítky let staré zkorodované rozvody, které změny počasí už nevydrží.

„Poruchy jsou odstraňovány v nejkratších možných termínech,“ sdělil budějovický primátor Juraj Thoma. Vodohospodáři předpokládají, že do večera prasklé potrubí opraví a dodávky vody znovu obnoví.