Jablonec nad Nisou má své vlastní platidlo

Jablonec nad Nisou – Severočeské město Jablonec nad Nisou je prvním u nás, které má své vlastní platidlo - jabloneckou grešli. Jde o první projekt tohoto druhu v Čechách. Záměrem je zvýšit zájem turistů o toto město, ale může sloužit i jako suvenýr. Nápad pochází ze sousedního Polska, kde vlastní mince už má na třicet měst.

Jablonec nad Nisou spustil pilotní projekt vlastního městského platidla v České republice. Čtyřicet jabloneckých grešlí odpovídá čtyřiceti korunám. Podle mluvčí jabloneckého městského úřadu Jany Fričové je projekt bezpochyby zajímavý. Má sloužit jako turistické lákadlo nebo třeba jako suvenýr. Prozatímní úspěch platidla dokládá i fakt, že doposud pět tisíc vyražených mincí už bylo rozprodáno.

Zaplatit originálním platidlem se zatím dá u osmi partnerů. Lidé si za grešle můžou koupit květiny, bižuterii nebo zaplatit v městském bazénu a v restauraci. Jablonecké grešle se dají koupit například v městském informačním centru, a to buď v dárkovém balení jako suvenýr, nebo jen samotné žetony pro ty, kteří jimi chtějí platit. Těmi současnými mincemi je možné platit do konce příštího roku.

Jablonecká grešle
Jablonecká grešle